Členové volebního týmu Donalda Trumpa byli během loňské prezidentské kampaně opakovaně v kontaktu s představiteli ruských tajných služeb a ruské vlády. Podle amerického listu The New York Times (NYT) to vyplývá z nahrávek telefonních hovorů, o kterých informovali američtí činitelé. Moskva kontakty svých agentů s Trumpovým týmem popřela.
Podle NYT se Rusové spojili mimo jiné s Paulem Manafortem, volebním manažerem Trumpovy kampaně, který loni v srpnu na svou funkci rezignoval kvůli obviněním, že pobíral peníze od bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.
Manafort, který se věnuje politickému poradenství a v tomto oboru také působil v letech 2007 až 2012 na Ukrajině, odmítl, že by vědomě s představiteli ruských tajných služeb hovořil. „Je to absurdní,“ řekl v reakci na zprávu amerického listu.
Kontakty svých agentů se štábem Donalda Trumpa dnes popřela i ruská rozvědka SVR, která obvykle podobné diskuse nekomentuje. Mluvčí SVR v rozhovoru s agenturou TASS označil tvrzení newyorského deníku za „výmysl prezentovaný bez důkazů“.
Trumpův bezpečnostní poradce Flynn údajně kvůli ruským vazbám odstoupil z funkce:
Trumpův bezpečnostní poradce Flynn odstoupil, prý kvůli vazbám na Rusy
Také kremelský mluvčí Dmitrij Peskov upozornil, že zpráva NYT není založena na faktech. „Nevěřme novinovým zprávám bez zřejmého zdroje a se směšnými odkazy,“ řekl Peskov.
Zdroje NYT žádná další konkrétní jména neuvedly. Šlo ale podle nich nejen o členy Trumpova volebního štábu, ale také o další osoby z okolí současného amerického prezidenta
Americké tajné služby a vyšetřovatelé odhalili kontakty členů Trumpovy kampaně s Rusy zhruba ve stejné době, kdy narazily na důkazy o snaze Moskvy ovlivnit výsledek amerických prezidentských voleb hackerskými útoky, uvedl NYT.
Podle zdrojů listu se ale nenašly žádné důkazy, že by Trumpův volební štáb s Rusy jakkoli spolupracoval na kybernetických útocích nebo se jejich prostřednictvím jiným nekalým způsobem pokoušel ovlivnit volby v Trumpův prospěch.
O kauze údajného napojení Trumpa na Rusy dále čtěte: