Menu Zavřít

Trumpův mocný lék na koronavirus. Antimalarikum chlorochin

20. 3. 2020
Autor: čtk

Antimalarikum chlorochin může být podle Donalda Trumpa i Elona Muska mocným lékem v boji proti koronaviru. Americký regulátor FDA nicméně nepotvrdil, že by byl tento lék schválen pro léčbu virové nákazy, i když prezident tvrdil opak.

Ve Spojených státech se mnoho lidí upíná k naději, že se nemoc COVID-19 podaří zvládnout nasazením „zázračného“ preparátu. Americký prezident Donald Trump hovořil o americkém léku chlorochinu (angl. chloroquine). Ten byl vynalezen během druhé světové války jako antimalarikum. Experimentálně se zkouší jeho léčba proti koronaviru. O jeho nasazení hovořil i podnikatel Elon Musk, který odmítal kvůli šíření pandemie uzavřít své továrny.

Problém je ale v tom, že jeho použití proti koronaviru neschválil americký regulátor Food and Drug Administration (FDA), ačkoliv americký prezident oznámil opak. Agentura se ohradila, že neschválila žádný preparát, který by mohl léčit COVID-19.

Chlorochin byl schválen pro léčbu jiných nemocí, kromě malárie také při léčbě revmatické artritidy. Zatím ale není jasné, zda je pro pacienty bezpečný a efektivní při léčbě proti koronaviru. Studie stále probíhají. Ukazuje se, že by mohl potenciálně zkrátit trvání příznaků nemoci a zkrátit dobu vylučování viru, což by mělo vliv na zpomalení šíření pandemie.


Komentář: Ten svetr si nesvlíkej. Česko objevilo nečekaného vůdce pro těžké časy


Šéf FDA Stephen Hahn zdůraznil, že se musí prokázat, že je antimalarikum účinné i pro léčbu koronaviru, jinak hrozí riziko, že se nebude provádět jiná efektivnější léčba.

Věříte, že by preparát antimalarikum chlorochin mohl znamenat průlom v léčbě nebezpečného koronaviru?

Lék vyrábí ve světě více firem. Například německá farmaceutická společnost Bayer oznámila, že daruje 3 miliony tablet léku Resochin (chlorochin fosfát) americké vládě. Klinické studie z Číny ukazují, že by mohl na pacienty s COVID-19 fungovat. Zkoumá se také to, zda by antimalarikum mohlo preventivně působit na lidi, kteří žijí v jedné domácnosti s nakaženými.

Dalším výrobcem
je Risisng Phramaceuticals z New Jersey. Společnost uvedla, že cenu
léku, který na konci roku 2019 zdražila, opět zlevní
na polovinu
v reakci na šíření virové nákazy. Zdůraznila
ale, že tablety firma neprodává jako „lék na koronavirus“.

MM25_AI

Zdroje: cnn.com,
reuters.com, statnews.com

  • Našli jste v článku chybu?