Menu Zavřít

Trvanlivý rekord

3. 4. 2002
Autor: Euro.cz

(EURO 12/2002)

FIN25

Rád bych upozornil na některé nepřesnosti v článku redaktora Pavla Párala uveřejněném ve dvanáctém čísle týdeníku EURO. V části s nadpisem Vysychající řeka usuzuje na začátek trendu poklesu přímých zahraničních investic (PZI) podle porovnání čtvrtého a třetího kvartálu loňského roku. Píše, že „zatímco totiž investice do strojů a zařízení vzrostly (o deset procent), stavební investice poklesly o 2,5 procenta“.
To je ovšem logický sezonní vliv nastupující zimy a každý investor a stavitel přesouvá práce do připravených interiérů, většinou na instalace strojů a zařízení.
Česká národní banka uvádí ve vývoji platební bilance v posledním kvartále loňského roku PZI na zelených loukách pouze půl miliardy dolarů, což je polovina proti veletoku z minulosti. Z toho redaktor vyvozuje, že „škrtání investičních záměrů je průvodním znakem všech poklesů a evropské firmy nemohou být výjimkou“.
Obávám se, že přehlédl fakt významného časového zpoždění mezi rozhodnutím někde přímo investovat a realizací PZI, tedy i vynaložení prostředků. Pokud by tento pokles byl příznakem vlivu současné recese v Německu a některých zemí EU (ale ne například Nizozemska, které je na prvním místě našich statistik), tak by se muselo jednat o škrty investičních záměrů minimálně rok starých, a to ještě za předpokladu, že by se našel investor, který plánuje PZI na zelené louce zahájit v pokročilém letě nebo později.
Konečně poslední veletok rozhodnutí PZI zaznamenaných CzechInvestem v roce 2001, která se projeví až v roce letošním a příštích, nevěstí pokles PZI, spíše naopak. Původní odhad na letošek se zvýšil cca o dvě miliardy USD (s RWE). Dokonce i kdyby se tento prodej neuskutečnil z rozhodnutí ÚOHS, budou PZI v tomto roce kolem čtyř miliard dolarů.

Jan Havelka
(JHavelka@PRAGUE.WHITECASE.COM)

  • Našli jste v článku chybu?