Microsoftu přibyl další konkurent na trhu kancelářských programů
Společnost Sun Microsystems uvedla v polovině února na český trh lokalizovanou verzi kancelářského softwaru OpenOffice.org. Po produktu PC Suite společnosti Software602 se tak Microsoftu a jeho balíku kancelářských programů MS Office postavil další konkurent. OpenOffice v sobě zahrnuje podobné komponenty jako produkt Micorosoftu, tedy textový a tabulkový procesor, kreslící software a program pro tvorbu prezentací. V porovnání s konkurentem není jeho nabídka funkcí úplně kompletní, ale má také výhodu – je téměř zadarmo.
Ořezaná, ale volná.
OpenOffice není zcela typickým programem klasické softwarové firmy. Začal vznikat na konci 90. let. Tehdy společnost Sun Microsystems koupila německou společnost Star Division, která naprogramovala balík kancelářského softwaru pod názvem StarOffice. Sun Microsystems v roce 2000 uvedl na trh novou verzi tohoto komerčního programu a zároveň uvolnil zdrojové kódy, jakési jádro tohoto softwaru. Sun tak dal k dispozici komunitě počítačových nadšenců „ořezanou“, ale volně šiřitelnou verzi komerčního softwaru (StarOffice), kteří si k němu dopracovali řadu aplikací, funkcí a nadstaveb. Vznikl tak balík zdarma šiřitelných kancelářských programů pod názvem OpenOffice. Situace svým způsobem připomíná stav na začátku 90. let, kdy Linus Torvalds zveřejnil první verzi jádra svého operačního systému Linux, vystupujícího s logem tučňáka. Anglická verze OpenOffice je k dispozici na internetu od předloňského roku, do češtiny lokalizovaná verze programu byla uvolněna předminulý týden. Na překladu se společně podíleli jak nezávislí vývojáři, tak i česká pobočka Sunu. Komerční verze programu pod značkou StarOffice do češtiny doposud převedena nebyla, anglická je oproti OpenOffice vybavená vyšší funkcionalitou, například více fonty, filtry či šablonami. Od Sun Microsystems dostávají uživatelé placené verze dokumentaci včetně manuálu a podporu v případě problémů.
Není to charita.
Každá z verzí obou větví, tedy OpenOffice i StarOffice, se začíná vyvíjet z jednoho místa, ale dál si žijí vlastním životem. Sun Microsystems však tímto systémem nijak nestrádá. Jeho vývojáři sami pracují na zdokonalování komerčního balíku StarOffice a navíc mohou všechny aplikace vyvinuté ve „volné větvi“ v rámci OpenOffice zapracovat do svého komerčního programu. Pavel Janík, nezávislý odborník na Linux a OpenOffice.org, považuje podporu volně šiřitelného programu ze strany Sun Microsystems za chytrý tah. „Firma si tak poměrně levně udělá solidní marketing, prozkoumá trh a případně se rozhodne lokalizovat i StarOffice, který tady začne prodávat,“ říká.
Zdeněk Pilz, strategic sales manager české pobočky Sunu, připouští, že lokalizace OpenOffice vyšla firmu levněji, než kolik by stál komerční program, o konkrétních sumě ale hovořit nechce. „To je interní otázka. Převést otevřenou verzi do češtiny ale bylo schůdnější a méně náročné na zdroje,“ řekl týdeníku EURO. Pilz nevylučuje, že společnost v budoucnu k lokalizaci StarOffice přistoupí. „Nechci tvrdit, že to je definitivně zamítnuto, ale je to otázka poptávky a potenciálu trhu. Jde o to, zda záruka kvality a podpora firmy přesvědčí klienty, aby si připlatili za profiverzi. Důležité ale je, že lidé mají možnost používat počítač i bez nákladných kancelářských programů,“ dodává. Anglická verze StarOffice se ve Spojených státech prodává za necelých 80 dolarů, Pilz tvrdí, že nákup programu v Česku by vyšel zhruba na stovku dolarů, tedy přibližně 3000 korun. Ceny konkurenčního Microsoft Office začínají ve verzi OEM, licence distribuované s nově prodávanými počítači, zhruba od 6000 korun.
Není kancelář jako kancelář.
PR manažer Microsoftu Jiří Grund upozorňuje, že uživatelé konkurenčních kancelářských programů mohou mít v budoucnu potíže při komunikaci se státní správou. „Až se začne s úřady komunikovat elektronickou cestou, mohou mít občané problémy s nekompatibilitou softwaru jiných produktů. Už dnes úřady používají různé elektronické formuláře, které obsahují makra a jiné aplikace,“ vysvětluje. „Pokud ale někdo využívá počítač jako inteligentní psací stroj, bude mu asi jedno, zda píše v MS Office, OpenOffice či PC Suite,“ připouští Grund. Petr Koubský ze Softwarových novin je přesvědčen, že OpenOffice, podobně jako v minulosti PC Suite od Software602, pozici největší softwarové firmy světa a jeho kancelářského balíku neohrozí. „Uvedení české verze volně šiřitelného programu určitě Microsoft částečně oslabí, ale z jeho hlediska nejsou podstatné prodeje jednotlivých licencí drobným zákazníkům, ale především multilicence pro velké klienty a OEM verze. V obou těchto oblastech je vliv jak OpenOffice, tak PC Suite velmi malý, a tak to asi zůstane,“ uvedl Koubský pro týdeník EURO. Podobně hovoří i obchodní ředitel Software602 Pavel Nemrava. „Alternativy v oblasti kancelářského software vítám, ale na trhu se nedá očekávat žádný překotný vývoj. Proto ani nepředpokládám, že by se uvedení OpenOffice projevilo na prodejnosti vyšší verze PC Suite, nebo dokonce na našich tržbách,“ domnívá se Nemrava.