Příjmy manažerů v USA
NEW YORK (Welt) – Přestože každý americký akcionář loni v průměru ztratil dvanáct procent svého majetku, šéfové společností starající se o jeho hodnotu si hodně polepšili. Podle zprávy Komise pro cenné papíry (SEC) se úhrnné hrubé příjmy vrcholových manažerů v USA v roce 2000 proti předloňsku zvýšily asi o polovinu. Průměrná hodinová mzda dělníka stoupla o tři procenta a plat ostatních zaměstnanců o čtyři procenta.
Šéfové představenstev ve dvou stech největších amerických firmách si v uplynulém roce v průměru přišli na více než dvacet milionů dolarů, tedy o 22 procent více než předloni, uvádí ve zprávě SEC. Výkonní ředitelé ve zmíněných firmách pobírali průměrný plat 6,2 milionu dolarů plus akcie v tržní hodnotě 1,7 milionu a akciové opce za 14,9 milionu dolarů.
Nejvyšší šéf koncernu General Electric Jack Welch loni na platu dostal čtyři miliony dolarů a k tomu bonus
14,7 milionu dolarů. Kromě toho ve formě akciových opcí získal majetek v hodnotě 483 milionů dolarů. Platový žebříček manažerů v USA ale vede ředitel Apple Computer Steve Jobs se 775 miliony dolarů. Uvedená suma zahrnuje nejenom jeho legendární roční plat jeden dolar, ale opce v hodnotě 685 milionů dolarů a částku plynoucí z užívání soukromého letounu (90 milionů dolarů). Jobs má ale stejně jako další manažeři problém s kursem svých akcií. Papíry Apple spadly ze 69 dolarů loni v létě na současných 23 dolarů.
Ze stejného důvodu ztratila opce cenu například pro výkonného ředitele telekomunikační společnosti Worldcom Bernarda Ebberse, jehož akcie zeslábly ze 49 na 18 dolarů. Ebbers si ale přesto nemůže příliš stěžovat, neboť kromě ročního fixního platu milion dolarů získal prémii deset milionů dolarů, a to přestože se nezdařilo převzetí operátora
Sprint.
Zato některé společnosti vzaly své šéfy zkrátka. Například letecká společnost Continental Airlines snížila prémie předsedovi Gordonu Bethudeovi z předloňských 6,4 milionu na 2,1 milionu dolarů. Avšak jeho roční fixní plat stoupl ze
100 000 na 967 000 dolarů. Hůř dopadl ředitel Polaroidu Gary DiCamillo, který po předloňském bonusu ve výši 785 000 dolarů nedostal žádnou prémii.
K nejhůře placeným vrcholovým americkým manažerům patří šéf investičního holdingu Berkshire Hathaway Warren Buffet se sto tisíci dolary ročně. Ve skutečnosti ale patří k nejbohatším Američanům, neboť v holdingu drží 35 procent akcií. Tento balík měl koncem minulého roku tržní hodnotu 33,9 miliardy dolarů.