Menu Zavřít

Tunel jako CRAB

24. 11. 2014
Autor: Euro.cz

MINISTERSTVO FINANCÍ Díky práci občanského sdružení Kverulant se občané dozvěděli, kolik bude stát provoz registru budov státu, tzv. CRAB. Ten měl podle původní ideje ušetřit státu peníze tím, že bude moci efektivně sestěhovávat své úředníky, zbytečně nepronajímat budovy a nepotřebné domy prodávat. Ačkoli se čísla uváděná Kverulantem a ministerstvem financí, které bryskně reagovalo na tiskovou zprávu sdružení, liší, oficiální částka je impozantní. Ministerstvo financí tvrdí, že náklady na vybudování a provoz systému (spuštění 255 milionů, roční náklady na provoz zhruba 60 milionů) do roku 2019 budou „jen“ 615 milionů korun, nikoli Kverulantem napočítaných 1,6 miliardy.

bitcoin školení listopad 24

„Spočítali jsme náklady vyplývající ze smluv a všech dodatků, které nám poskytly Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ten projekt v roce 2008 rozjel) a Státní tiskárna cenin (ta jej později převzala).

Obávám se, že ministerstvo financí problém bagatelizuje,“ říká ředitel Kverulantu Vojtěch Razima. CRAB považuje za největší tunel v dějinách IT, který předčí Opencard, a podal proto trestní oznámení. Babišův úřad se brání tím, že za jeho úřadování začal registr alespoň plnit svou funkci – dnes je v něm 95 procent budov ve vlastnictví státu. Stát by měl honem rychle začít data využívat, aby mohl za čtyři roky konstatovat, že náklady na systém nebyly nepřiměřeně větší než dosažené úspory.

  • Našli jste v článku chybu?