Největší turecká opoziční strana, sociálnědemokratická Lidová republikánská strana (CHP), se nehodlá smířit s rozhodnutím volební komise, která ve středu zamítla její stížnost na nedělní ústavní referendum. O zrušení výsledků lidového hlasování bude usilovat u nejvyššího správního soudu, oznámil dnes místopředseda strany a poslanec Bülent Tezcan.
Turci v nedělním referendu podle neoficiálních výsledků těsnou většinou 51,4 procent hlasů přijali návrh zásadních ústavních změn, které výrazně rozšíří pravomoci hlavy státu. O změny usiloval především současný prezident Recep Tayyip Erdogan. CHP považuje výsledky hlasování za zmanipulované.
Premiér Binali Yildirim dnes podle agentury Anadolu uvedl, že má každý právo na to se odvolat k soudu. Žádný soud podle něj ale nemůže zvrátit rozhodnutí volební komise. „Volební komise přijímá konečné rozhodnutí,“ řekl premiér. Proti tomuto rozhodnutí není podle něj opravných prostředků.
Ekonomika Turecka není v dobré kondici:
S deficitem v Turecku roste i nezaměstnanost. Je nejvyšší za sedm let
CHP chce podle Tezcana u Státní rady, nejvyššího správního soudu v Turecku, napadnout především kontroverzní rozhodnutí komise uznat za platné i volební lístky a obálky, které sama neorazítkovala. Dosáhnout chce také toho, aby soud komisi zatím zakázal vyhlásit konečné výsledky.
Turecko je problémové. I tak s ním možná česká armáda udělá byznys:
Turecké obrněnce pro armádu? Česko zvažuje zbrojní kontrakt s „trojským koněm“ v NATO
Podle premiéra Yildirima nemá nikdo právo „krást lidem čas“. „Jsou to plané pokusy,“ reagoval na oznámení opoziční strany o napadení referenda u soudu. „Není správné chtít změnit rozhodnutí lidu stížnostmi u soudů. To není demokratické,“ dodal.
Kromě opozice označila kvůli započítání hlasů v neoznačených obálkách za protiprávní nedělní referendum také Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).
O nedávném tureckém referendu čtěte více: