Menu Zavřít

Turecký prezident Erdogan otevřel uprchlíkům hranice s Řeckem. To je hodlá bránit za každou cenu

29. 2. 2020
Autor: čtk/ap

Turecko nemůže čelit další vlně uprchlíků a otevírá jim hranice do Evropy, řekl dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Řecká vláda své hranice stůj co stůj bránit, uvedl její mluvčí. Řekové podle něj za posledních 24 hodiny zamezili překročení hranice čtyřem tisíců běženců. Atény nápor na hranicích nedávají do souvislosti s vlnou uprchlíků, kterou vyvolaly boje severozápadní syrské provincii Idlib.

Boje v Idlibu vyhnaly z domovů od prosince skoro milion lidí, z nichž část se nyní vydala v Turecku k řecké hranici. Nynější nápor na hranici Turecka a Řecka vyvolalo podle agentury AP konstatování Ankary, že jim už nebude v jejich překonání bránit. Poprvé o tom informovala s odvoláním na vysoce postaveného tureckého činitele ve čtvrtek agentura Reuters.

"Vláda udělá cokoli, aby hranice ubránila," uvedl mluvčí řecké vlády Stelios Petsas. "Nijak to nesouvisí s Idlibem," dodal. Živý přenos řecké televize Skai ukázal, že řecká policie po skupinkách běženců dnes ráno vypálila slzný plyn, zatímco migranti na ni z turecké strany házeli kamení. Média se mohla přiblížit pouze kilometr k hranici.

Podle Erdogana překročilo hranice 18 tisíc uprchlíků. Řekové i agentury to popírají

Turecko již poskytlo útočiště 3,5 milionu syrských uprchlíků a opakovaně hrozilo, že "otevře brány" do Evropy. Erdogan dnes během projevu v Istanbulu uvedl, že hranice překročilo už 18 tisíc lidí. Tomuto údaji neodpovídá prohlášení řecké vlády, ani popis situace agenturami.

Podle nejmenovaného řeckého policisty, na něhož odkazuje agentura Reuters, na hranici Řecka a Turecka dlouhé zhruba 200 kilometrů stoupá napětí. Skupinky migrantů se je snaží překonat, ale jsou soustavně odráženy.

Evropa zažila v roce 2015 migrační vlnu, kdy do EU dorazilo přes milion běženců, z toho na 860 tisíc přes Řecko. Přiliv utečenců touto trasou pomohla od roku 2016 výrazně omezit dohoda EU s Tureckem. Ankara zpřísnila hraniční kontroly výměnou za finanční pomoc z Bruselu, příslib bezvízového styku pro Turky a obnovení jednání o vstupu Turecka do EU. Bezvízový styk zatím zaveden nebyl a ani vstupní jednání nepokročila. V posledním roce se ale počet příchozích migrantů do EU, konkrétně do Řecka z Turecka, opět zvýšil.

Čtěte také:

Další migrační krize na obzoru? Turecko chce přestat se zastavováním Syřanů mířících do Evropy

Peníze pro Maroko, Mali i Etiopii. Česko chce během tří let poslat do Afriky 300 milionů korun na boj s migrací

MM25_AI

Migrace do Španělska polevila. Hlavní středomořskou vstupní branou je opět Řecko

  • Našli jste v článku chybu?