Problematika vymahatelnosti práv v cizině se netýká jen případů, kdy jedna firma poškodí druhou. Čeští podnikatelé často mívají potíže s úřady - a to i v samotné Evropské unii. Typickým příkladem problémů tuzemské firmy v Evropské unii je případ společnosti vyrábějící tlaková zařízení.
Problematika vymahatelnosti práv v cizině se netýká jen případů, kdy jedna firma poškodí druhou. Čeští podnikatelé často mívají potíže s úřady - a to i v samotné Evropské unii.
Typickým příkladem problémů tuzemské firmy v Evropské unii je případ společnosti vyrábějící tlaková zařízení. Když tato firma chtěla dovést zboží do Německa, tamní úřady byly proti. Němečtí byrokraté vyžadovali další přezkoušení výrobků, které však splňovaly veškeré náležitosti a měly patřičné certifikáty.
Přestože pravda byla na straně českého vývozce, tradičními prostředky by změna stanoviska německých orgánů byla velmi složitá. Společnost se však obrátila na systém Solvit.
„Po intervenci Solvitem došlo ke změně stanoviska a společnost mohla ihned začít dodávat své produkty na německý trh,“ tvrdí Thomas Müller z ministerstva průmyslu a obchodu.
Podnikatelé si často myslí, že Evropská unie se ve vymahatelnost práv příliš neangažuje. Málokdo má tušení o existenci systému Solvit. Ten umožňuje spolupráci členských států při neformálním řešení problémů na vnitřním trhu Evropské unie. „Solvit představuje pro občany a podniky alternativu k tradičním metodám řešení sporů, tedy podání stížností k Evropské komise nebo podání žaloby k národnímu soudu,“ vysvětluje Müller.
Centra Solvitu jsou zřízena ve všech členských státech Unie, na Islandu, v Norsku a Lichtenštejnsku. Koordinaci národních center zajišťuje Evropská komise.
V Evropské unii systém funguje od roku 2002, v Česku od předloňského 1. května. Více informací získáte na webu www.mpo.cz nebo prostřednictvím emailu solvit@mpo.cz.