Menu Zavřít

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

19. 5. 2018
Autor: ČTK

Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík potvrdil, že CITIC Group v dohodnutém termínu nezaplatila dluh za CEFC Europe. Zabránily tomu podle něj ale čtvrteční kroky J&T, která odvolala představenstvo CEFC Europe a nahradila ho krizovým managementem. Ujistil, že firma má peníze na zaplacení dlužných 450 milionů eur (11,5 miliardy korun) připravené. Mluvčí J&T Private Investments Petr Málek dnes řekl, že společnost nebude nové Tvrdíkovo vyjádření komentovat.

„Úvěry se mají platit včas, souhlas. Naše ale byly sporně předčasně zesplatněny. Původní termín byl 31. 7. 2018. V úterý dostal CITIC/CEFC China termín zaplacení do dneška (do pátku) do 14:00. Nebýt včerejších (čtvrtečních) úkonů a při dodržení zákonné povinnosti součinnosti věřitele, bylo uhrazeno,“ napsal Tvrdík.

Spolumajitel J&T Patrik Tkáč v pátek na twitteru uvedl, že místo placení podal Tvrdík 40 předběžných opatření. „Jsme připraveni okamžitě přijmout platbu zákonnou cestou a odevzdat klíče,“ napsal Tkáč na twitteru.

J&T ve čtvrtek uvedla, že ke změnám přistoupila i proto, že získala informace, že CEFC Europe začala podnikat opatření, jimiž chtěla bránit věřitelům ve výkonu akcionářských práv. Podle právníků jsou kroky J&T standardním opatřením věřitele. Tvrdík ale na twitteru položil otázku, zda skutečným účelem odvolání představenstva CEFC nebylo zablokování možnosti dlužníka v termínu zákonně zaplatit.

Tvrdík podotkl, že předseda představenstva čínské firmy v Česku jednal osobně jak s vedením J&T, tak s prezidentem Milošem Zemanem, poté podepsal právní garanci zaplacení a poslal na účet v Česku 475 milionů eur. „Opravdu někdo věří, že nechce zaplatit?,“ dodal Tvrdík.

CEFC China Energy dluží skupině J&T 450 milionů eur. Pohledávku má zaplatit čínský státní konglomerát CITIC Group, který má v CEFC Europe podíl 49 procent. J&T už dříve uvedla, že bude jednat s firmou CITIC, kterou považuje za důvěryhodného a transparentního partnera.


Čtěte:

Není CEFC jako CEFC. Pod jednou hlavičkou fungují v Česku dvě skupiny

 Představím vás. Český prezident Miloš Zeman dělá networking. Právě on představil byznysmena Jie Ťien-minga (vlevo) v září 2015 čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi.


Čínská CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Má je například v aeroliniích Travel Service nebo cestovní agentuře Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovu Slavii i stadion v Edenu. V Česku CEFC Europe spravuje aktiva přes 1,5 miliardy eur (38,34 miliardy korun).

O problémech CEFC se začalo psát poté, co vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality.

MM25_AI

Za dluhy ručí CEFC mimo jiné budovou bývalé Živnobanky v centru Prahy, administrativním komplexem Florentinum nebo fotbalovou Slavií.

O CEFC dále čtěte:

CEFC prý dva měsíce nevyplácí mzdy a zaměstnancům nabízí odstupné

Komentář: Kde je Jie? Díl II.

CEFC možná propustí polovinu zaměstnanců. O práci přijde přes 10 tisíc lidí

Energetické aktivity CEFC možná převezme CITIC. Na přání čínské vlády

Nežalujte CEFC, žádá Čínská rozvojová banka věřitele


  • Našli jste v článku chybu?