Krize a demografický vývoj dopadly tvrdě na školy v regionu, proto se jim snažíme pomáhat, říká ředitel podnikové Nadace Preciosa Ivo Schötta.
Foto: Nadace Preciosa
Vaše nadace podporuje postižené, opuštěné a diskriminované děti. Představuje tato problematika na severu Čech, kde vaše nadace působí, velký problém?
Naše nadace se neorientuje na tuto problematiku proto, že by to byl jen problém našeho kraje, ale vypisujeme na pomoc handicapovaným dětem i celostátní grantové řízení. Přispíváme především občanským sdružením, která pomáhají v lokalitě svého působení většímu počtu dětí. Fandíme například půjčovnám zdravotních a kompenzačních pomůcek. Blízká nám je jak výtvarná, tak veškerá tvůrčí činnost dětí. Naši podporu mají i aktivity sepjaté s přírodou a mající léčebný efekt, například canisterapie, hipoterapie a podobně.
Další oblastí, kterou podporujete, jsou umělecké školy a obory. Daří se i díky těmto vašim aktivitám vychovávat dostatek nadaných dětí pro umělecké typy výroby?
Podpora uměleckých škol je dána především jejich vysokou koncentrací právě v našem okolí. V Libereckém kraji je hned pět středních uměleckoprůmyslových škol. Při nepříznivém demografickém vývoji a dopadu světové krize na místní spotřební průmysl je jejich udržení velice obtížné. My nemůžeme nahradit státní rozpočet, ale pomáháme těmto školám především v modernizaci jejich vybavení. Jde každoročně o částky v řádech stovek tisíc korun. Talenty objevujeme třeba spoluorganizováním různých soutěží v umělecké tvorbě, konkrétně je to soutěž Mistr křišťálu, kde loni nadaná studentka Střední uměleckoprůmyslové školy v Železném Brodě získala hned několik cen.
Vaše nadace dává peníze rovněž na zlepšení vybavení technicky orientovaných středních a učňovských škol. Je podle vás podpora krajů v této oblasti nedostatečná?
My spolupracujeme pouze se školami v našem kraji. Víme, že ekonomické hledisko si vyžádalo vysokou koncentraci těchto škol. Jako nadace průmyslového podniku pochopitelně vnímáme potřebu, resp. nedostatek různých profesí. A právě proto neopomíjíme pomáhat i tomuto přeci jen někdy opomíjenému segmentu škol.
Poznamenala nějak činnost vaší nadace současná ekonomická krize?
Dopad krize se nevyhnul ani nám. Jsou-li nižší výnosy nadačního jmění, pak je i méně prostředků k rozdělování. Naštěstí jsme nebyli nuceni naši činnost omezit nějak výrazně. Nadaci kromě zřizovatele také pomáhají zaměstnanci Preciosy. Třeba loni při povodních vybrali celkem 370 tisíc korun. Za to dokázala nadace přispět ve dvou z nejvíce postižených obcí na Liberecku, a to na obnovu odborné učebny ZŠ ve Višňové a na zakoupení nového vozidla pro dobrovolné hasiče v Raspenavě.
Speciál: Finanční nadace
Nadace ČEZ
Nadace ČEZ: Aby na hřištích nehrozily úrazy
Bohdana Horáčková: Téměř každý desátý úraz se dětem stane na hřišti
Nadace OKD
Nadace OKD: Aby děti nezůstaly na ulici
Blanka Novotná: Na Ostravsku je živobytí těžší, proto pomáháme
Nadace J&T
Nadační fond J&T: Útočiště pro ženy ohrožené násilím
Marie Oktábcová: Na nákup drahých zdravotnických přístrojů stát nestačí
Nadace Proměny
Nadace Proměny: Vrací do měst krásné parky
Gabriela Navrátilová: Péče o veřejné prostory je v Česku stále opomíjená
Nadace Vodafone
Nadace Vodafone: Senioři nemusí skončit v ústavu
Inga Kaškelyte: Pro neziskovky chtějí pracovat stovky manažerů
Nadace České spořitelny
ČS: Naše nejstarší charitativní spolupráce trvá již od roku 1988
- *Nadace O2 Nadace O2: Pomáhá dětem v nejtěžších chvílích Jiří Šuchman: Senioři zatím stojí stranou zájmu velké části společnosti Nadace Komerční banky**
Nadace Jistota: nechtěné d