Když běžnému člověku nevyhovuje platforma konkrétní sociální sítě, prostě ji přestane používat. Elon Musk na to jde jinak. ,Jednoduše‘ si založí svou vlastní. Tento úmysl zveřejnil zakladatel automobilky Tesla a technologické společnosti SpaceX v sobotu prostřednictvím svého tweetu poté, co prohlásil, že Twitter neumožňuje svobodu projevu. Informoval o tom zpravodajský server CNN.
„Vzhledem k tomu, že Twitter de facto slouží jako veřejné náměstí, nedodržování zásad svobody projevu zásadně podkopává demokracii,“ uvedl miliardář. Uživatelů se rovněž zeptal, zda si myslí, že Twitter dodržuje princip svobody slova, přičemž 70 procent z nich hlasovalo pro ,ne‘. „Důsledky tohoto průzkumu budou důležité. Prosím, hlasujte opatrně,“ řekl a dodal, že toto základní lidské právo je pro fungující demokracii nezbytné.
Do problémů s Twitterem se miliardář dostal již v minulosti. V srpnu 2018 zveřejnil tweet, v němž oznámil, že zvažuje převzetí společnosti Tesla do soukromého vlastnictví. Za toto zdánlivě neškodné prohlášení udělily regulační orgány automobilce pokutu ve výši 20 milionů dolarů. Důsledkem byly rovněž hromadné žaloby. O tři roky později vydala Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) předvolání kvůli dalšímu tweetu. Musk v něm hovořil o plánech prodat 10 procent svého podílu ve zmíněném výrobci elektromobilů, což způsobilo výprodej jeho akcií.
Letos v únoru pak zveřejnila SEC nové předvolání kvůli vyšetřování možného insider tradingu, tedy obchodování na základě neveřejných informací. Na základě dohody s komisí z roku 2019 musí podnikatelovy tweety před zveřejněním schválit ostatní vedoucí pracovníci Tesly.
Ve stopách Donalda Trumpa
Pokud se Musk ke spuštění vlastní platformy skutečně odhodlá, připojí se k rostoucímu seznamu veřejné známých osobností a technologických společností, které zavedené sociální sítě opouštějí a s odvoláním na svobodu projevu zakládají nové. Vlastní sociální platformu spustil v únoru například bývalý americký prezident USA Donald Trump, kterému byl v lednu 2021 zakázán přístup na Twitter, YouTube i Facebook. Učinil tak pod záštitou své společnosti Trump Media and Technology Group.
Už během prvních dnů fungování se však platforma Truth Social potýkala hned s několika problémy. Řadě uživatelů se aplikace po stažení nespustila. Místo toho se zhruba 300 tisíc lidí nahromadilo na čekací listině. Sám Trump pak navíc čelil nařčení z kopírování loga - přerušované velké T s tečkou je totiž až nápadně podobné logu prodejce solárních panelů Trailar, který se dle deníku The Washington Post chystá podniknout příslušné právní kroky. Podobná je síť Truth Social i samotnému Twitteru. Místo tweetů se ale příspěvky nazývají ,pravdy‘ a retweety ,repravdy‘.
Jako alternativy k současným sociálním sítím vznikly v minulosti také například služby Rumble, Gettr či Parlet. Ani jejich provozování se však neobešlo zcela bez komplikací. Poslední ze zmíněných platforem byla odstraněna z obchodů s aplikacemi poté, co se ukázalo, že byla v lednu minulého roku použita k podněcování násilí. Obnovena byla opět v dubnu.
Ačkoli sociálních sítí známých osobností přibývá, zatím se nezdá, že by jejich množství mělo mít nějaký významnější dopad. Žádný z výše uvedených serverů včetně Truth Social Donalda Trumpa se zatím dosahu a popularitě mainstreamových platforem ani nepřiblížil.