Statistiky jsou neúprosné. Češi loni vypili nejméně piva za poslední desítky let. Zatímco ještě v roce 1990 spotřeboval každý obyvatel republiky v průměru 162 litrů, v roce 2017 už to bylo jen 138 litrů. I tak jde ale o úctyhodné číslo.
Navíc ještě před třiceti lety pijáci moc neřešili, co pijí, kde hospodský shání pivo nebo proč se o sudy a trubky nestará tak, jak se sluší. Dnes už je to jinak. Lidé se stále víc zajímají, kde a jak se pivo vaří, objevují nové styly a stávají se náročnějšími.
I proto vychází v týdeníku Euru od loňského ledna seriál o českých a moravských pivovarech. Každé pondělí jeden podnik. Praha, Ostrava, jižní Čechy či Krušné hory. Každý region nabízí něco jiného.
Protože jde o jedno z nejdůležitějších a nejlépe se vyvíjejících odvětví českého průmyslu, vychází ve středu 30. května pod hlavičkou Eura speciální průvodce Top české pivo 2018. Samostatně prodejná ročenka se zaměřila na několik oblastí.
Zavítali jsme do několika desítek pivovarů po celém Česku, tady je malá ochutnávka:
Prostor dostaly jak velké pivovarské skupiny, tak regionální výrobci a samozřejmě i několik desítek minipivovarů. To ale není zdaleka vše. Inspiraci k večernímu posezení můžete nabrat v textu o tradičních pochoutkách k pivu, jeden z nejvěhlasnějších sládků a porotce pivního mistrovství světa Ivan Chramosil zase v rozsáhlém rozhovoru popisuje, jak je na tom české pivo a proč nepřestal vařit ani poté, co strávil téměř 45 let ve vyhlášeném pražském podniku U Fleků, a mohl by si konečně užívat důchodu.
Magazín Top české pivo 2018 tak není žádnou nudnou encyklopedií, ale čtivě sepsaným shrnutím toho, v jaké kondici je nyní naše pivovarnictví a jakou cestu vlastně urazilo od roku 1989, kdy se rozpadlo centrálně plánované hospodářství. Každý z více než šesti desítek minipivovarů, které v přehledu najdete, jsme osobně navštívili, a doporučujeme tak jen to, co jsme sami vyzkoušeli.
Výběr stejně dobře poslouží i těm, kdo si jen chtějí naplánovat výlet za něčím zajímavým. Ať už do Chříče nad Berounkou, kde se pivo vaří na ohni, do rozsáhlého kláštera v Oseku pod Krušnými horami nebo Malenovic na Zlínsku, kde jsme objevili jeden z nejlepších spodně kvašených ležáků kořeněný chmely pro svrchní kvašení. Je toho zkrátka dost.
Dej bůh štěstí!
Top české pivo 2018: Průvodce po pivovarech
Vychází: 30. května 2018
Cena: 75 korun
Objednávejte ZDE