Opět vyhrál Američan v rakouských službách v České spořitelně
Jack Stack, generální ředitel České spořitelny, je nejúspěšnějším manažerem roku 2003 v České republice. Takový je výsledek ankety týdeníku EURO, v níž odpovídalo jedenáct renomovaných poradenských a auditorských společností. S výjimkou letopočtu jsme mohli použít navlas stejný úvod jako v loňském roce. V pátém roce této soutěže se poprvé podařilo vítězství obhájit. Navíc Jack Stack v tomto roce získal největší počet hlasů ve srovnání s předchozími ročníky. Každý z porotců vybraných týdeníkem EURO připravil seznam sedmi až deseti kandidátů a každé jméno doprovodil zdůvodňujícím komentářem. Komentáře všech porotců kroužily kolem jeho přínosu úspěšné transformaci České spořitelny po její privatizaci a síle jeho charismatické osobnosti.
Osm hlasů pro vítěze.
Nominováno bylo celkem šedesát jedna osobností, z nichž většina (44) získala právě jeden hlas. Devět manažerů obdrželo dvě nominace, dalších pět získalo po třech hlasech a zbylí tři obsadili pomyslné bedny vítězů. Zlatý Jack Stack dostal osm hlasů a stříbrno-bronzoví Vratislav Kulhánek (Škoda Auto) a Jaroslav Míl (ex ČEZ) po čtyřech.
Třemi nominacemi se mohou těšit Terrence Valeski (Eurotel), Martin Jahn (Czech Invest), Zdeněk Burda (Skanska), Andrej Babiš (Agrofert) a Karel Komárek (Moravské naftové doly).
Pro zvýšení vypovídací schopnosti jsme stejně jako v minulých letech stanovili dvě podmínky. Zaprvé porotci nesměli mezi nominovanými uvést více než jednu třetinu svých klientů. A zadruhé hlasování jednotlivých porotců není zveřejňováno, pouze jejich celkový výsledek, a komentáře k jednotlivým manažerům jsou anonymizovány. Porotci byli Filip Thon z Accenture, Michael W. Hackworth z PricewaterhouseCoopers, Pavel Závitkovský z KPMG, Otto Jelinek z Delloite & Touche, Jan Dirk Waiboer z Boston Consulting Group, Nelly Jenicek-Morisson z Roland Berger & Partners, Marek Rosenbaum z Tacoma Consulting, Karel Kříž z Value Added, Petra Wendelová a Magdalena Soucek z Ernst & Young, Martin Klaus z Atkins a Mirko Křivánek z PA Consulting.
Kulhánek udržel žlutý trikot.
Stejný systém volby porotců a stejná pravidla umožňují porovnat výsledky letošní ankety s předchozími. Prvními vítězi byli Vratislav Kulhánek z Auto Škody Mladá Boleslav a Pavel Kavánek z ČSOB (1999, tehdy jsme vyhlašovali zvlášť bankéře roku), dalšími potom Martin Roman ze Škody Plzeň (2000) a Andrej Babiš z Agrofertu (2001). A zatímco v loňském roce pro manažerské výkony těchto mužů porotci neměli pochopení (dohromady dostali tři nominace: Babiš dvě, Kulhánek jednu a Roman s Kavánkem žádnou), letos jich získali devět (Kulhánek čtyři, Babiš tři a Roman dvě). Loni jsme vítězům prvních tří ročníků předpovídali: „Vydrží-li však někteří z úspěšných manažerů letošního roku, zejména Jack Stack a Jiří Michal v nasazeném tempu, může jít brzy Vratislav Kulhánek ze žlutého trikotu dolů. Anebo šéf Felicií, Octávií a Superbů chytne druhý dech, dostane další hlasy a své celkové vedení ještě upevní.“ (EURO 51-52/2002). Letošek v přehledu výsledků za celých pět let ukázal, že Vratislav Kulhánek vskutku chytil druhý dech, ale zároveň, že Jack Stack jeho náskok stáhnul na rozdíl jednoho hlasu.
Proč právě oni.
Jeden z porotců zdůvodnil svůj výběr Jacka Stacka slovy: „Udělal z České spořitelny zákaznicky orientovanou společnost a výrazně zvýšil její prosperitu – svědčí o tom i nárůst klientely na 5,5 milionu klientů při meziroční růstu o osm procent.“ Jiný navíc ocenil, že „je charismatickou osobností, která kromě skvělých hospodářských výsledků podstatně přispěla ke zlepšení image České spořitelny.“
„Vratislav Kulhánek je nominován za řízení nejúspěšnějšího českého podniku z hlediska vývozu,“ komentoval svoji volbu tento porotce. Další dodal: „Škoda Auto si udržela vedoucí místo na tuzemském trhu s podílem 46,8 procenta, a zůstala tak největším prodejcem aut v České republice i v tomto roce. Navíc letos stoupla také kvalita jejích vozů.“ A další ještě doplnil Kulhánkovy zásluhy při „prosazování principů Corporate Governance v českých podnicích“.
Jaroslava Míla jeden z porotců vybral „za úspěšné zvládnutí mnoho restrukturalizačních opatření ve výrobě a distribuci energie, přestože byl odvolán z politických důvodů.“ Jeho kolega výběr bývalého generála ČEZ zdůvodňoval „zvýšením ziskovosti ČEZ a úspěšnou integrací REAS (regionálních distribučních společností - pozn red.)do jeho struktury“.
"Malí" opět nic
Základní charakteristiky vybraného souboru manažerů odpovídají výsledkům z minulých let. Opět bylo zastoupeno jen minimální procento žen – čtyři zástupkyně něžného pohlaví ze 61 nominovaných. Marii Vodičkovou, předsedkyni Fondu ohrožených dětí, jeden porotce nominoval za její „dlouholetou systematickou práci v neziskovém sektoru a za to, že se osobně zasadila o změnu vnímání neziskových organizací státními orgány i komerčními subjekty“. Nově byla vybrána i Iva Steinerová, ředitelka automatizace a informatiky České pošty a to se zdůvodněním: „Je to zkušená manažerka a dlouholetá pracovnice České pošty, která pomohla zavést celou řadu novinek. Například úspěšně implementovala počítačovou síť do všech pošt.“
Obdobně minimální bylo zastoupení manažerů malých firem (devět nominovaných) a zástupců Nové ekonomiky – technologických a telekomunikačních firem (šest nominovaných). V průniku obou těchto malých skupin je Jiří Berger, výkonný ředitel společnosti Fractal, pod jehož vedením dosáhla firma umístění v žebříčku Fast 50 nejrychleji se rozvíjejících technologických firem ve střední Evropě.
Porotci
- Filip Thon (Accenture)
- Michael W. Hackworth (PricewaterhouseCoopers)
- Pavel Závitkovský (KPMG)
- Otto Jelinek (Delloite & Touche)
- Jan Dirk Waiboer (Boston Consulting Group)
- Nelly Jenicek-Morisson (Roland Berger & Partners)
- Marek Rosenbaum (Tacoma Consulting)
- Karel Kříž (Value Added)
- Petra Wendelová a Magdalena Soucek (Ernst & Young)
- Martin Klaus (Atkins)
- Mirko Křivánek (PA Consulting)
Komntáře k manažerům se 2 a 3 hlasy
- Terrence Valeski (Eurotel Praha) „Udržuje Eurotel ve vysoké ziskovosti i v době recese v telekomunikacích (od jeho nástupu se zisk zvýšil o šedesát procent) a počet zákazníků stále stoupá. Svým programem Data Nonstop dal Eurotel letos morální políček operátorům pevných linek. Vedle obchodní excelence je Eurotel a i osobně Terrence Valeski velmi aktivní v charitě a sponzorství.“
- Martin Jahn (CzechInvest) „Za stabilně vynikající reprezentaci České republiky a zásluhy o příliv zahraničních investic.“
- Andrej Babiš (Agrofert) „Za pokračující vynikající hospodářské výsledky. Za odvážné akvizice v masném průmyslu (a koncentraci oboru) v momentu, kdy nic není jasné kvůli vstupu do EU, kdy přetrvává obrovská a ve většině jiných zemí nevídaná konkurence mezi obchodními řetězci, která tlačí ceny nevídaným způsobem dolů a kdy oba akvizované supervelké masokombináty (Martinov a Kostelecké uzeniny) mají značné hospodářské problémy.
- Karel Komárek (Moravské naftové doly) „Za pevné, přesné a odpovědné řízení své skupiny při dosahování vynikajících hospodářských výsledků. A za odvážnou akvizici cestovní kanceláře Fischer a rychlé řešení jejích problémů v momentě, kdy toho dlouhodobě medializovaný podnikatel Václav Fischer už nebyl schopen.“
- Zdeněk Burda (Skanska CZ) „Jde o jednoho z nejlépe hodnocených manažerů Skansky v Evropě. Stále rostoucí obrat letos dosáhne takřka třiceti miliard korun, což je na úrovni patnácti největších firem v ČR. Zvyšuje stabilně podíl na českém trhu. Mimořádně úspěšný při získávání nových velkých zakázek (letos například nový Terminál letiště Ruzyně, nová centrální budova ČSOB, multifunkční hala Sazka Aréna). V posledně zmíněném případě projevil i značně dobrodružnou povahu, neboť Skanska pracovala bez přestávky dlouhé týdny bez jakéhokoli finančního krytí ze strany investora.“
- Tomáš Šabatka (Frantschach Pulp & Paper Czech) „Za úspěšné řízení firmy a za zavádění moderních metod řízení včetně uplatňování prvků Corporate Governance.“
- František Šůcha (Východočeská energetika) „I když musel převzít společnost v daleko horším stavu, než byl zvyklý v Západočeské energetice, nezklamal.“
- Karla Stephens (Český Mobil) „Během poměrně krátké doby se společnost stala vážným konkurentem Eurotelu i T-Mobilu, i když startovala z nezáviděníhodné pozice.“
- Vladimír Mráz (Kooperativa pojišťovna)
- Petr Kellner (PPF) „Dovedl firmu od nuly do pozice nejvýznamnějšího tuzemského investora, který zajišťuje trvalý rozvoj významné skupiny společností. V letošním roce provedl složitou, nebezpečnou a významnou akvizici – nákup televize Nova bez jakéhokoli jejího zaváhání na mediálním trhu. Přičemž zároveň dosáhl obtížné, ale levné mimosoudní dohody s Ronaldem Lauderem.“
- Martin Roman (Škoda holding) „Za jeho tah na branku pokud jde o výkon svěřené společnosti.“
- Jannis Samaras (Kofola) „Vytvořil ze zapomenuté značky konkurenta globálním světovým značkám v ČR.“
- Alexis Juan (Komerční banka) „Za to že během posledních dvou let provedl úspěšnou proměnu této české banky ve vysoce profesionální finanční instituci odpovídající evropským standardům. Ceny akcií Komerční banky rostou a zlepšilo se vnímání značky KB.“
- Gabriel Berdár (Český Telecom) „Za provedení zásadních změn ve společnosti během prvních sta dní ve funkci generálního ředitele. Tyto změny vedly ke zvýšení výkonu podniku a zlepšily jeho postavení na trhu.“
Jeden hlas obdrželi: Štěpán Popovič (Glaverbel), Ladislav Chvátal (PPF), Kamil Ziegler (Raiffeisenbank), Jan Světlík (Vítkovice a Lahvárna Ostrava), Aleš Hušák (Sazka), Jiří Šimáně (Čedok) , Josef Fojtík (Jarov Auto), Milan Holl (Výzkumný a zkušební letecký ústav Praha), Jiří Kejval (Techo), Luděk Sekyra (Sekyra group), Martin Dvořák (TV Prima), Alena Vitásková (Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových), Pavel Kafka (Siemens), Kenneth Ian Ferguson (Philip Morris ČR), Zdeněk Šafařík (OREA), Jan Boček (Kostelecké uzeniny), Anthony James Denny (AAA AUTO), Patrik Tkáč (J&T Banka), Ladislav Nekvinda (Zemědělská technika), Václav Polák (Neony sign), Otakar Král (T Mobile ČR), Iva Steinerová (Česká pošta), Pavel Vajčner (Znovín Znojmo), Jiří Hlavatý (Juta), Jiří Berger (Fractal), Hynek Čerbačeský (Obecní dům), David Turner (Tesco Stores ČR), Jim B. Chang (FOXCONN CZ), Marie Vodičková (Fond ohrožených dětí), Ivan Souček (Česká rafinérská), Steven James Woodward (Plzeňský Prazdroj), Javier Pérez de Leza (MAKRO C&C), Jindřich Hess (Metrostav), Lubomír Páleník (Hartmann Rico), Jiří Michal (Léčiva), Peter Loeweguth (CMC), Jiří Malúš (Agropol Group), Valdemar Walach (Walmark), Jiří Bělohlav (Metrostav), Jiří Boček (Budějovický Budvar), Jiří Oliva (Lesy ČR), Jiří Fabián (PVT), Jiří Kunert (Živnostenská banka), Lubomír Stoklásek (Agrostroj Pelhřimov)
Jack Stack: Nebojím se chybovat
EURO: Kterých manažerských dovedností a vlastností si na sobě ceníte, a co naopak považujete za své manažerské nedostatky? STACK: Nebojím se rozhodovat a nebojím se dělat chyby. Všichni děláme chyby, stává se to každému z nás: pak je třeba přiznat chybu, opravit, co je třeba, a život jde dál. Manažerské nedostatky? Rád bych uměl plynně česky, chtěl bych rozumět víc než jednoduchému jazyku z dětských kreslených filmů. Moje jazykové schopnosti jsou mizerné.
EURO: Na Harvard Graduate School of Business Administration jste vystudoval finance a managament a získal titul MBA. Co se ve vaší další kariéře ukázalo jako nejvýznamnější přínos tohoto studia? STACK: První rok na Harvard Business School byl nejtěžším obdobím mého profesního života. Přišel jsem tam z jiného prostředí než většina mých tehdejších kolegů a neměl jsem před studiem za sebou žádnou praxi. Byla to dobrá lekce o tom, že se člověk nemá nikdy vzdávat a že díky úsilí se dá zvládnout spousta překážet.
EURO: V čem se liší práce manažera v USA a v Evropě, a zvláště v USA a v České republice? STACK: Češi a také Rakušané jsou daleko víc než Američané zaměřeni na detaily. Chtějí mít všechno na 100 % dokonalé. Já jsem naprosto spokojený s 80procentní dokonalostí. Američané jsou ochotnější jít do rizik víc než Češi, což může být jak výhodou, tak nevýhodou.
EURO: Devadesátá léta prohloubila rozdíl v platech mezi nejlépe placenými zaměstnanci a zbytkem společnosti. Platy manažerů v mnoha společnost v USA rostly dramaticky a spolu s bonusy a opcemi dosáhly roční hodnoty v řádu desítek (a někdy i stovek) milionů dolarů. Co o tom soudíte? Považujete plat manažera v řádu desítek milionů korun za spravedlivý ve srovnání s průměrnou výši platu v řádu desítek tisíc dolarů?
STACK: Zaprvé, na enormní nárůst platů generálních ředitelů, zejména v Americe, se už delší dobu poukazuje a byla i přijata opatření, jak jej usměrnit. Je to naprosto správné. Rozdíly mezi nejlépe placenými manažery a nejnižší mzdou byly v některých případech opravdu extrémní a nebyly spravedlivé ani k akcionářům ani k zaměstnancům.
Na druhé straně musíte ale srovnávat i míru odpovědnosti: jako generální ředitel jste denně odpovědný za miliardy korun; jste odpovědný za spokojenost klientů, jste odpovědný za peníze investorů a jste odpovědný také za práci a budoucnost tisíců zaměstnanců. Tato míra odpovědnosti musí být nutně ve mzdě zohledněna.
EURO: Česká spořitelna dosáhla v loňském roce a podle výsledků za prvních devět měsíců dosáhne i letos velmi dobrých hospodářských výsledků. Na vývoj kterého ukazatele jste nejvíce hrdý?
STACK: Není to finanční ukazatel, je to ukazatel spokojenosti klientů, index CSI. Jde o index, který se skládá z dvacítky atributů, které jsou pro klienty ve vztahu k jejich bance důležité.
Měřit jsme jej začali v roce 2001 a stále se zlepšuje. Nyní jsme na úrovni 75 bodů, proti 69 v roce 2001. Nejlepší banky v USA a v Evropské unii dosahují mezi 80 a 90 body a my chceme patřit mezi nejlepší.
EURO: Jak hodnotíte pozici České spořitelny vůči konkurenci ve světle bilance nákladů vůči výnosům, tedy efektivity? STACK: V roce 2003 jsme v Cost/Income Ratio na 61.7 procenta, což je zlepšení ze 70.7 procenta v roce 2000. Pro rok 2005 máme plán kolem 55 procent, čímž se Česká spořitelna dostane na úroveň nejlepších světových bank. Stabilně se zlepšující trend u tohoto ukazatele je výsledkem důsledného snižování nákladů a posilování efektivnosti celé banky i finanční skupiny.
EURO: V jednom rozhovoru jste řekl, že čeští manažeři se vám zdají příliš opatrní a že často tedy za ně riskujete? Můžete uvést několik konkrétních případů, kdy se tak stalo? STACK: Je to moje každodenní zkušenost. Tento přístup mne nepřekvapuje, protože pochybení manažera nebo nezvládnutí odpovědnosti může být v České republice vnímáno jako kriminální čin. Ale ve většině případů to není kriminální čin. Nejde o něco, co by někdo učinil ze zlé vůle. Člověk, který udělal chybu, by měl dostat možnost tuto chybu napravit, anebo nést důsledky na profesní rovině – od snížení platu po ztrátu pracovní pozice. Neměl by však být vystaven nekonečnému vyšetřování, ztrátě profesní reputace a dokonce vězení. Čeští manažeři jsou příliš opatrní, a to se musí změnit, pokud má Česká republika uspět v Evropské unii.
EURO: Česká spořitelna vykázala loni čistý zisk 5,8 miliardy korun, letos očekává jeho růst o patnáct až 20 procent. Nebyla cena 19 miliard korun, za kterou stát skupině Erste prodal 52 procent České spořitelny, příliš nízká?
STACK: V roce 1999 vykázala Česká spořitelna ztrátu přesahující šest miliard korun; byla zatížena nedobytnými úvěry, trpěla nedostatkem investic, ze všech bank na trhu poskytovala služby v nejhorší kvalitě, zaměstnávala příliš mnoho lidí, které nedokázala ani vyškolit, ani dobře zaplatit. Neměla nic než velký potenciál. Od roku 2000 investovala Česká spořitelna a její nový vlastník asi patnáct miliard Kč, aby banku přeměnila v moderní a úspěšný finanční dům: zaměstnanci jsou profesionálové, bankomaty spolehlivě fungují; v provozu je Klientské centrum, které funguje 24 hodin denně/sedm dní v týdnu, zaměstnanci jsou na svou banku hrdí.
Přes 20 miliard Kč jsme investovali do programů na pomoc rozvoje malých a středních firem, které jsou hnací silou ekonomiky, a do rozvoje trhu s bydlením. Náš program TOP Bydlení tento rozvoj nastartoval. Takže, abych odpověděl na vaši otázku: Cena nebyla nízká. Erste bank šla do velkého rizika, které nikdo jiný nebyl seriozně ochoten podstoupit.
EURO: V rámci povinného odkupu v roce 2002 byla nabídnuta cena za jednu akcii ČS 373 korun. České pojišťovně, která na nabídku z povinného odkupu nepřistoupila, zaplatila Erste o několik měsíců později přibližně o deset procent více. Vzrostla za těch několik měsíců hodnota banky o deset procent? STACK: Cena se odvíjí od nabídky, poptávky a správného načasování. Ano, pokud se podíváte na naše výsledky, můžeme upřímně říci, že hodnota banky se každý měsíc zvyšuje.
Rozhovor s Jackem Stackem proběhl výhradně písemně, prostřednictvím e-mailu. Týdeník EURO samozřejmě požádal o klasický rozhovor, tváří v tvář, ale tisková mluvčí České spořitelny Klára Gajdůšková odmítla, aby rozhovor vedl Pavel Matocha (s odkazem na článek Vypraný zlatý poklad z 11. června 2002) a žádala jiného novináře. To bylo naopak nepřijatelné pro týdeník EURO.