Menu Zavřít

Týmová stupidita

7. 2. 2002
Autor: Euro.cz

Allied Irish Banks

MM25_AI

DUBLIN (Reuters, Bloomberg) - Největší irský peněžní ústav Allied Irish Banks minulou středu oznámil, že ve své dceřiné firmě Allfirst Financial v americkém Baltimoru odhalil zpronevěru ve výši 750 milionů dolarů. Podezřelý je sedmatřicetiletý dealer John Rusnak, který měl své obchody pro klienty zajišťovat fiktivními operacemi.
Pokud mu bude skutečně prokázána vina, půjde o největší podvod v dějinách světového bankovnictví hned po „singapurském případu“ slovutné britské banky Barings z roku 1995. Tehdy jí měnový dealer Nick Leeson způsobil ztrátu za skoro 1,4 miliardy eur. Tím byl osud peněžního domu „s modrou krví“ zpečetěn. Samotný Leeson dostal šest a půl roku nepodmíněně.
Vedení Allied Irish Banks (AIB) horečně ujišťuje, že něco takového rozhodně nehrozí. „Podnikání naší bankovní skupiny a schopnost vytvářet zisk nemohou být ohroženy jednorázovým úderem,“ praví se v oficiálním prohlášení banky. Skutečnost je ovšem taková, že původně ohlášený čistý zisk Allied Irish za rok 2001 ve výši 997 milionů eur spadne na 401 milionů.
Akcie AIB ve středu 6. února, kdy vedení o zpronevěře informovalo poprvé, ztratily skoro čtvrtinu své hodnoty. O den později však pookřály o tři procenta a v Dublinu stály 11,71 eura. Na Londýnské burze cenných papírů se jejich kurs zvýšil o 40 pencí na 11,70 libry.
Rusnakův právní zástupce agentuře Reuters sdělil, že jeho klient v žádném případě nic neukradl. I když je vyšetřování teprve na počátku, zasvěcení odborníci tvrdí, že John Rusnak, který pracuje u Allfirst sedm let a vydělává kolem 85 tisíc dolarů ročně, si na svých transakcích kapsu příliš nenamastil. Spíše se prý snažil zoufale „přikrýt“ četné chyby, jichž se dopouštěl.
Co udivuje, je obrovská výše ztráty, která asi pětasedmdesátkrát přesahuje roční obrat, který firmě Allfirst přinášejí obchodně měnové operace. Ty měl kromě Rusnaka na starosti ještě jeden dealer a tento tandem přinášel filiálce roční příjem kolem deseti milionů dolarů.
Rusnak mohl způsobit takovou závratnou ztrátu jedině v případě, že otevíral pozice přesahující miliardu dolarů. A takovým limitem nikdy žádný obchodník prostě nedisponuje, napsal list The New York Times.
Vedení AIB uvádí, že Rusnak své operace nezajišťoval tak, jak je v branži běžné. Zajišťovací transakce (dealy), které zadával do systému Allfirst, byly fiktivní.
Do podivných obchodů muselo být namočeno více lidí, ale důkazy se teprve hledají. Pět výše postavených zaměstnanců už sice bylo suspendováno, avšak Rusnakův „parťák“ z dealingu mezi nimi minulý týden nebyl. Analytici si kladou otázku, jak je možné, že kontrola ze strany AIB naprosto selhala. „Neměl-li Rusnak pomocníky mezi ostatními zaměstnanci baltimorské filiálky, pak musíme hovořit o týmové stupiditě,“ uvedl jeden z nich.
Bývalý dealer Barings Nick Leeson v britském listu Mirror vyjádřil údiv nad tím, že se znovu v renomované bance mohla objevit tak velká díra. „Jsem šokován. Z mého případu nebyly vyvozeny žádné závěry, jinak by se něco takového přece nemohlo opakovat,“ poznamenal Leeson.

  • Našli jste v článku chybu?