Menu Zavřít

U Hustopečí naznačil vrt přítomnost ropy

15. 2. 2011
Autor: profit

Na Moravě byla možná nalezena ropa. Těžaři potvrdili možný výskyt ložisek ropy v okolí Břeclavi, poblíž Hustopečí. O kapacitě vrtů zatím těžaři nemají zdání, nicméně budou pokračovat ve výzkumu a měření.

Foto: Profimedia

Těžaři a geologové našli na Břeclavsku geologické struktury, které by s velkou pravděpodobností mohly obsahovat ložiska ropy i zemního plynu. První průzkumný vrt, uskutečněný v oblasti Vranovického příkopu firmou Moravské naftové doly na Břeclavsku to potvrdil. Ačkoli zatím není stoprocentně jisté, zda se zde zásoby ropy nalézají, průzkum tomu nasvědčuje. “Odvrtali jsme takzvaný pilotní vrt a s výsledky jsme spokojeni,“ uvedl mluvčí MND Dan Plovajko. I podle něj je mluvit o nálezu ropy předčasné. “Potvrdily se nám geologické struktury, které naleziště mohou obsahovat. Rozhodli jsme se proto s průzkumnými vrty pokračovat. Než se ale naleziště potvrdí, může to trvat ještě dlouho,“ upřesnil Plovajko.

MM25_AI

Vrt do hloubky 1 850 metrů pod povrchem byl proveden v oblasti, kde se dosud ropa nikdy nehledala ani netěžila. Do konce letošního roku plánuje MND udělat ještě dva nebo tři zkušební vrty. Až teprve poté bude jistější, zda se tu zásoby „černého zlata“ nalézají. “Před třemi až čtyřmi roky jsme polské firmě Geofyzika Krakov zadali provést seismické měření. Geologové ho dál zpracovávali a vytipovávali podle něj místa, kde by se mohly nacházet ony geologické struktury, ve kterých se naleziště ropy a zemního plynu mohou nacházet,“ potvrdil Plovajko.

Vzhledem k tomu, že například Saudská Arábie vytěží denně tolik ropy, co ČR za rok, nelze srovnávat objemy českých zásob ropy se světem. Česká ropa je ale díky své vysoké kvalitě často využívána v chemickém a farmaceutickém průmyslu. Moravské naftové doly jsou největší společnost v České republice zabývající se těžbou a průzkumem ropy a zemního plynu. Vznikla v roce 1958 jako československý státní podnik. Od roku 2010 je jejím stoprocentním vlastníkem investiční skupina Karla Komárka (KKCG). Po roce 2007 rozšířila své aktivity i do Ruské federace.

  • Našli jste v článku chybu?