Menu Zavřít

U Jandáka otevřeno

9. 12. 2005
Autor: Euro.cz

ČSSD posiluje aneb týden dlouhých nožů v Nostickém paláci

Probourat Hladovou zeď umí každý. Zato asanovat ministerstvo kultury, aby v něm během pár dnů nezůstal kámen na kameni, dokázal jen ministr Vítězslav Jandák. Od začátku prosince stihl postínat hlavy všem šéfům Národního památkového ústavu, vyměnil svého prvního náměstka a několik ředitelů odborů, zrušil referát UNESCO a povýšil na piedestal personalistiku. Mezitím, co na úřadě minulý týden vládl organizační zmatek a nejistota, stačil Jandák ještě strávit čtyři dny ve vlaku (letadlem nelétá) kvůli služební cestě do Moskvy. Razanci změn vysvětluje nové vedení ministerstva snahou rychle zefektivnit práci úřadu, jenže starší zaměstnanci tvrdí, že jde pouze o účtování s érou Pavla Dostála, o posílení vlivu ČSSD v odborech spadajících do gesce lidoveckého náměstka Petra Koutného a o dosazení sice nestranických, zato zcela loajálních osob.

Začalo to auditem.

Zemětřesení na ministerstvu kultury předznamenal personální audit provedený v listopadu společností Scott & Hagget. Akci Jandákovi doporučil jeho tehdejší poradce a nynější první náměstek František Formánek. „Já přišel s auditem na uchopení organizace. Aby pan ministr věděl, kdo je kdo. Někdo musel klíčové lidi na ministerstvu donutit, aby se sešli a aby jejich vize vzešla ze společné práce,“ řekl Formánek týdeníku EURO. Zdroj z ministerstva uvádí, že jako auditor se původně uvažovalo o firmě Deloitte & Touche, jenže vznikla obava, že přátelský vztah mezi Jandákem a dosavadním šéfem Deloitte Otto Jelínkem vyvolá problém. Scott & Hagget si naúčtovali jen 300 tisíc korun, ovšem jejich audit byl spíš psychotestem u pouhých přibližně pětadvaceti vedoucích pracovníků ministerstva. Paralelně s auditem už probíhal výběr nových kádrů. „Ono to tak prolínalo a navazovalo,“ říká Formánek, který při auditu asistoval. Říká, že změny nejvíce dopadly na podřízené lidoveckého náměstka Petra Koutného. „Jiní náměstci si své lidi hájili razantněji,“ tvrdí.
Listopadový audit, po němž Jandák vyhlásil záměr propustit asi čtvrtinu lidí, se konal pouhý rok po komplexním auditu loňském, jenž naopak zjistil nedostatek lidí v úřadu.

Muži OF.

Formánek byl údajně Jandákovi doporučen jako expert na legislativu (vystudovaný architekt například řídil vydávání Parlamentního zpravodaje, působil v Institutu pro demokracii a jednotnou Evropu a dodnes je ve vedení Nadace Občanského fóra; EURO 6/2003), do té doby se oba muži neznali. „Ministr mě nasadil najust, aby nemusel vyhovět politickým tlakům. Já že to prý ustojím,“ říká nový první náměstek. Formánek taky poradil Jandákovi, aby jako šéfpersonalistu angažoval bývalého čelného představitele Občanského fóra, ministra práce a sociálních věcí a personálního šéfa Chemapol Group v letech 1995 až 1997 Petra Millera. „S tím se znám ode dne, kdy v listopadu 1989 přivedl na Václavské náměstí dělníky z ČKD,“ vzpomíná náměstek. Nelze vyloučit, že nábor lidí blízkých havlovské skupině nějak souvisí s vzájemnými politickými sympatiemi mezi Jiřím Paroubkem a Václavem Havlem. Miller předminulý týden svůj personální útvar přejmenoval na odbor lidských zdrojů a odstartoval výměny.

Řepová má zelenou.

Bez náhrady byl zrušen referát UNESCO v čele s Michalem Benešem a šéfa odboru památkové péče Jana Kaigla (oba prosazovali zrušení točny v českokrumlovské zámecké zahradě, s nímž naopak nesouhlasí Jandák) nahradila Vladimíra Koubová. Tato památkářka, dosud publikující pod jménem Koubová-Eidernová, prý už za Dostála uspěla v konkurzu, z něhož však jako vítěz vzešel Kaigl. V pátek Jandákova ČSSD jasně triumfovala: Novým ředitelem odboru umění a knihoven stal po Blance Čermákové dosavadní ředitel základní školy v jihočeské Kardašově Řečici Pavel Hazuka (v roce 2002 kandidoval za ČSSD do sněmovny na deváté příčce jihočeské kandidátky, bude historicky prvním straníkem v čele odboru umění). Dlouholetou ředitelku odboru regionální a národnostní kultury Danu Malcovou nahradil Petr Vašíček, který dosud řídil folklórní festivaly MHF - Setkání muzikantů v Bílých Karpatech na Zlínsku, jejichž prezidentem je poslanec ČSSD Josef Smýkal a které zaštiťuje Zdeněk Škromach. Oba dotčené odbory jsou v působnosti náměstka Koutného. Do jeho gesce patří i odbor církví, tam však ke změně nedojde. Jak Formánek, tak Petr Miller týdeníku EURO potvrdili, že ještě nedávno často zmiňovaná výměna kontroverzní ředitelky Jany Řepové není na pořadu dne. Období nejistoty strávila na nemocenské, ale poté v auditu prý jako jedna z mála dobře obstála. Obdržela zelenou barvu a hodnocení „doporučujeme jako prioritu“.

Ředitel za čtyři dny.

Už 13. prosince, tedy čtyři dny po ukončení týdenní lhůty na podání přihlášky, by měl být vybrán nový generální ředitel Národního památkového ústavu. Nástupce odvolaného „jednodenního šéfa“ Zdeňka Nováka se dle Petra Millera má ihned stát členem výběrové komise a podílet se na výběru svých regionálních podřízených. „Měl by je už sám najmenovat do funkcí. Kdyby je totiž musel najmenoval ministr, nemohl by šéfy regionálních pracovišť odvolávat generální ředitel,“ říká Miller. Ústav by měl být personálně kompletní k 19. prosinci, tedy do tří týdnů od Novákova pádu.
Personálními výměnami však reorganizace ministerstva nekončí. Náměstek Formánek už chystá změny v organizaci úřadu včetně stěhování pracovišť.

bitcoin školení listopad 24

Máte na to dvě hodiny.

Nový styl řídící práce na ministerstvu ilustruje oblíbená historka. Ministra Jandáka údajně navštívil galerista Miro Smolák s úmyslem věnovat sto tisíc korun na restauraci libovolného obrazu s církevní tématikou. Ministrův asistent si vzpomněl, že nedávno zahlédl zchátralé dílo v jakémsi třeboňském kostele. Povolali referenta výtvarného umění s tím, že má dvouhodinovou lhůtu obraz identifikovat. Na referentovu otázku, o který jde alespoň kostel, prý zazněla odpověď: „Já se vás na nic neptal. To je váš problém.“ Dílo se nakonec našlo, ale také se tím upevnily čepičkovské metody.
Zvláštní je i mediální politika ministerstva. Jandák nejprve zrušil post tiskového mluvčího s tím, že práci zvládne sám. Vzápětí zřídil nový odbor vnějších vztahů, jehož šéfa Roberta Vašíčka po měsíci pro neloajalitu vyhodil (Vašíček pak prodával internetovou doménu www.jandak.cz) a dnes má kontakt s médii na starosti bývalá dramaturgyně pořadu Prima vařečka Simona Hradilová.

Otazníky Viktorie Hradské.

„Bylo to příjemné setkání, připomnělo mi to bývalé období, kdy jsme byli všichni v Laterně Magice,“ komentoval Miller spontánně svou první náhodnou schůzku s Viktorií Hradskou na nádvoří ministerstva minulé úterý. Jenže idyla zřejmě brzy skončí. Bývalá polistopadová politička a manažerka zbrojního průmyslu totiž na živnostenský list provozuje zprostředkovatelskou kulturní agenturu Vivo, která se už od Dostálových dob stará o chod Nostického kulturního centra v budově ministerstva. Ekonomům z úřadu však vadí, že se na centrum příliš doplácí, a netají se úmyslem rozvázat s Hradskou spolupráci a centrum zrušit. Eventuálně si má producentka najít sponzora.
A jak jsou na tom s přízní u Jandáka další Dostálovi přátelé? K řediteli Národního divadla Danielu Dvořákovi dorazí už v lednu hloubková ministerská kontrola. Prý rutinní, ale výsledek si nikdo netroufá předvídat. „Ještě není rozhodnuto,“ uvedl dobře informovaný zdroj týdeníku EURO. Klidnější může být šéf Národní galerie Milan Knížák: „Tam se bude spolupracovat,“ tvrdí zdroj. Symbolické je, že si ministr Jandák ponechal v pracovně Knížákova díla, darovaná kdysi Dostálovi.

  • Našli jste v článku chybu?