Menu Zavřít

Uber expanduje na Blízký východ. Za tři miliardy dolarů kupuje rivala Careem

26. 3. 2019
Autor: čtk

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies se dohodl, že zaplatí 3,1 miliardy dolarů (přes 70 miliard korun) za převzetí konkurenta Careem, který působí na Blízkém východě.

Uber za převzetí rivala Careem zaplatí 1,4 miliardy dolarů v hotovosti a 1,7 miliardy dolarů v cenných papírech směnitelných za akcie Uberu. Dokončení transakce, kterou ještě musejí schválit regulátoři, se očekává v prvním čtvrtletí příštího roku.

Careem bude podle dohody po převzetí nadále fungovat pod svou vlastní značkou a pod vedením svých zakladatelů, píše agentura AP.

Společnost Careem vznikla v roce 2012 a v současnosti působí ve 120 městech v 15 zemích, včetně Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Pákistánu, Jordánska a Egypta.

Generální ředitel Uberu Dara Khosrowshahi označil dohodu o převzetí za „důležitý okamžik pro Uber“ v době, kdy se podnik snaží posilovat své globální aktivity. „Careem hraje klíčovou roli při utváření budoucí městské mobility na Blízkém východě, a stává se tak jedním z nejúspěšnějších startupů v regionu,“ dodal.


Technologické firmy, giganty moderní ekonomiky, jsou v defenzivě - ovšem často ze špatných důvodů. Na ty dobré teprve pomalu dochází. Čtěte více v eseji Hromy budoucích bouří

 Facebook, Google, Amazon, ilustrační foto


Společnost Uber se příští měsíc chystá vstoupit na burzu. Očekává se, že primární nabídka akcií celou firmu ohodnotí nejméně na 100 miliard dolarů (2,3 bilionu korun), píše agentura Reuters,

Převzetí společnosti Careem je pro Uber velmi důležité, protože dřívější prodej ztrátových aktivit v Číně, Rusku a jihovýchodní Asii místním rivalům vyvolal pochyby ohledně schopnosti amerického podniku stát se konkurenceschopným hráčem na globálním trhu. V současnosti působí Uber ve více než 70 zemích, potýká se však s ostrou konkurencí v Latinské Americe a Indii.

bitcoin_skoleni

Společnost navíc podobně jako další alternativní taxislužby čelí v řadě zemí regulačním a právním překážkám. Na problémy firma narazila rovněž v České republice, kde se stala terčem stížností a protestů ze strany provozovatelů tradičních taxislužeb.

Čtěte také:

11 věcí, které si budete chtít vymazat z Facebooku

Google porušuje GDPR, tvrdí studie. Dtest a další spotřebitelské organizace si na něj stěžují

Cenzura v Rusku: Google maže nepohodlné výsledky vyhledávání

Facebook jako arbitr projevu. Jeho pravidla pro kontrolu obsahu mají řadu slabin

Anticeny Big Brothers: největšími slídily jsou Facebook, finanční správa a iRobot

  • Našli jste v článku chybu?