Menu Zavřít

Uber se obrací na poslance celostránkovým inzerátem v českých denících

30. 5. 2017
Autor: čtk

Provozovatel alternativní taxislužby Uber prostřednictvím celostránkového inzerátu v několika celostátních denících zveřejnil otevřený dopis poslancům. Ti budou jednat novele zákona o silniční dopravě, která by měla mimo jiné zpřísnit postihy za provozování nelegální taxislužby. Podle Uberu je ale regulace v době digitální revoluce zpátečnickým krokem. Pod prohlášením je podepsán i bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a národní koordinátor pro digitální agendu Tomáš Prouza (ČSSD).

„Pokud se v rámci zákona o silniční dopravě rozhodnete pro pravidla s důrazem na svobodnou volbu spotřebitele, podpoříte tím i vznik nových flexibilních pracovních příležitostí a zasadíte se tak o tu nejúčinnější ochranu spotřebitelů,“ píše se v textu, který otiskly Lidové noviny, Právo a Mladá fronta Dnes.

Novelu zákona v dubnu poslanci podpořili v prvním čtení. Vláda v důvodové zprávě uvádí, že současná právní úprava nedokáže poskytnout dostatečnou ochranu před nelegálně provozovanou taxislužbou. Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) uvedl, že novela neřeší přímo taxislužbu Uber, ta ale prý neoperuje v souladu s tuzemskými zákony. „Uber prohlašuje, že není taxislužba, že je pouze sdílená ekonomika, nicméně jeho řidiči pod zákon o taxislužbě spadají a tam zákon jednoznačně porušují,“ prohlásil dříve.


Regulace v Česku hrozí i ubytovací službě Airbnb:

Radní Jan Wolf: Když budou odvádět peníze, ať tady Airbnb existuje


Podle Uberu ale současná legislativa plně nereflektuje potenciál a možnosti moderních technologií, které digitální rozvoj do ČR přináší. Nezohledňuje prý ani, že tyto služby využívají pravidelně desítky tisíc lidí. „Nadměrná a nepřiměřená regulace jakéhokoliv odvětví, včetně sektoru dopravy, je v době digitální revoluce krokem neuváženým a zpátečnickým,“ uvedl Uber v inzerátu. Vedle Prouzy jsou pod ním podepsáni například předsedkyně Potravinové banky Praha Věra Doušová, předseda správní rady Spotřebitelského fóra Kryštof Kruliš nebo ředitele Liberálního institutu Dominik Stroukal.

Krajský soud v Brně před několika dny zamítl návrh Uberu na zrušení předběžného opatření. Zakázal mu tím provozovat v Brně službu, která nesplňuje požadavky na provoz taxislužby. V Praze Uber služby poskytuje a čeká se na výsledek standardního soudního procesu.

Uber spustil svoji službu UberPOP v Brně 1. února. Spočívá v tom, že lidé si přes aplikaci zavolali řidiče, který je odvezl na požadované místo. Zákazník zaplatil za ujeté kilometry a za čas strávený na cestě. Řidiči jezdili buď pro Uber nebo fungovali jako živnostníci, kteří si ježděním ve vlastním autě přivydělávali. Služba je tedy obdobou taxislužby. Auta Uberu nemají taxametr, nejsou označené jako taxi a řidiči nesplňují podmínky dané vyhláškou. To vadí klasickým taxislužbám, které Uber považují za nekalou konkurenci.

Ve Španělsku proti Uberu stávkují taxikáři

Španělští taxikáři dnes vstoupili do stávky na protest proti rostoucí konkurenci alternativních taxislužeb - americké firmy Uber a španělské společnosti Cabify, které nabízející nižší ceny. Stávka má trvat od 6:00 do 18:00 SELČ.

Situace se tak zkomplikovala pro všechny, kteří hledali taxíky na jejich obvyklých stanovištích v centrech měst, u letišť a nádraží. Brzy odpoledne mají taxikáři na programu protestní demonstraci v centru metropole Madridu.

Uber považují za nekalou konkurenci také taxikáři v dalších zemích, včetně České republiky. Krajský soud v Brně v dubnu zakázal společnosti Uber předběžným opatřením provozovat v Brně taxislužbu za podmínek, za jakých ji nyní nabízí. Podle soudu porušuje několik ustanovení zákona, který provoz taxi upravuje.

CIF24

Generální advokát Soudu Evropské unie tento měsíc uvedl, že elektronická platforma Uber, která poskytuje alternativní způsob taxislužby, spadá do kategorie přepravních služeb. Tudíž je možné jí ukládat povinnost opatřit si licence a povolení podle příslušných zákonů zemí, v nichž je aktivní. Soud se může, ale nemusí ve svém rozhodování tímto názorem řídit, ale většinou tak činí.

Ubytovací službě se daří i navzdory regulaci:

Další peníze pro Airbnb. Firma má hodnotu 30 miliard dolarů

„Láska musí být tvrdá“. I Airbnb má svůj koberec Hoven


  • Našli jste v článku chybu?