Menu Zavřít

Ubrečený Trump může poškodit demokracii po celém světě

7. 11. 2020
Autor: Redakce

Bidenovi příznivci ve středu i ve čtvrtek opakovali, že jejich favorit získal v právě proběhlých amerických prezidentských volbách největší počet hlasů v americké historii a dokonce překonal dosavadní Obamův rekord z roku 2008. Na to mohou být oprávněně hrdí, tedy minimálně do chvíle, než zjistí, že Donald Trump v těchto volbách získal druhý největší počet hlasů v historii a Obamu zvládl porazit také. Tím ale dobré zprávy a roztomilé špičkování obou znesvářených táborů končí.

Nastává doba temna, kterou Amerika zřejmě ještě nezažila. Donald
Trump už se předčasně vyhlásil vítězem voleb a otevřeně vyzval k jejich
zastavení ještě v průběhu sčítání. Náskok demokratického kandidáta Joe Bidena při uzavírání voleb v
posledních státech se totiž zvyšuje a pravděpodobnost, že právě on usedne v Bílém domě je teď větší než kdy jindy.

Trump už od středy, kdy prohrál ve dvou klíčových státech na Středozápadě, ve Wisconsinu a v Michiganu, začíná být zjevně nervózní. Dokladem toho jsou jeho hysterické statusy na Twitteru, z nichž některé tato sociální síť zablokovala kvůli tomu, že obsah tweetu „je sporný a může být zavádějící”. V jiných vyhlašuje svá vítězství, která ještě nelze potvrdit. V dalších pak velkými písmeny vyzývá k ukončení sčítání.

Twitter Donalda Trumpa momentálně obsahují výkřiky zpochybňující průběh voleb.

Trumpův tým už avizoval, že bude požadovat přepočítání hlasů ve Wisconsinu, kde ho Biden porazil o více než 20 tisíc hlasů. Kromě toho Trumpova kampaň oznámila, že podá žalobu k „zastavení sčítání hlasů” v Georgii a Michiganu, kde jim údajně „nebyl poskytnut přístup k řadě sčítacích míst, aby mohli pozorovat otevírání a sčítání hlasů tak, jak to garantují michiganské zákony”. Bude také požadovat kontrolu hlasů, které již byly otevřeny a sečteny. Americké ministerstvo spravedlnosti navíc sdělilo, že mu zákon umožňuje vyslat ozbrojené federální policisty do sčítacích místností po celé zemi, kde by vyšetřovali možné volební podvody, čímž se zvyšuje tlak na sčítací komisaře.

To jsou všechno bezprecedentní kroky, které mohou do budoucna změnit nejen Ameriku, ale celý zbytek světa a především ty státy, které si už teď pohrávají s autokratickými tendencemi. Autokraté jako maďarský premiér Viktor Orbán či brazilský prezident Jair Bolsonaro můžou být Trumpovým zpochybňováním svobodných voleb posíleni. V případě, že by se jich občané chtěli někdy v budoucnu zbavit, mohou se jednoduše začít chovat jako Trump. Tedy začít všechno zpochybňovat a za každou cenu se držet u vlády. Pro ně to nebude nic těžkého. Ostatně s omezování základních práv a svobod mají už bohaté zkušenosti.

O to nebezpečnější je, že podobné zpochybňování demokratického procesu se ozývá právě z USA, jejichž demokratické základy považuje svět za nezpochybnitelné. Před relativizováním svobodných
voleb tento týden varovaly i mezinárodní organizace. Není úplně obvyklé, aby byla Amerika na mezinárodní
půdě kritizována za nedodržování základních demokratických principů. To vše je
Trumpův odkaz, ať už tyto volby vyhraje, či ne. Každý jeho nástupce se s tímto odkazem bude muset poprat a
pokusit se vrátit důvěru v
americkou demokracii na „předtrumpovské” hodnoty. A bude muset také zemi znovu sjednotit.

Z dosavadních výsledků amerických voleb jednoznačně výplývá, že
USA jsou tak rozdělené jako
nikdy v minulosti. Výsledky v mnoha státech jsou vyrovnané. Štěpnou linií jsou přitom často města versus venkov. Města volí i v těch tradičních republikánských státech, jako je třeba Texas,
demokratického kandidáta Joe
Bidena. Zatímco venkov například i ve výrazně demokratické Kalifornii volí Trumpa.

MM25_AI

Amerika by si teď ze všeho nejvíc zasloužila období klidu a
nikoli období temna, během něhož se obě strany budou o vítězství ve volbách
přetahovat u soudu a jedna strana bude popírat vítězství té druhé. Bohužel ale
přesně to Ameriku v příštích týdnech zřejmě čeká.

  • Našli jste v článku chybu?