Menu Zavřít

Ubyl kamarád

1. 2. 2002
Autor: Euro.cz

Enron

MM25_AI

WASHINGTON (NY Times, myd) – Americký prezident Bush výrazně změnil svojí rétoriku v kauze Enron. Lze se jen dohadovat, nakolik to bylo způsobeno faktem, že matka jeho ženy Laury přišla kvůli pádu akcií energetické společnosti o více než osm tisíc dolarů. Bush každopádně vyjádřil maximální rozhořčení nad tím, že Enron lhal svým zaměstnancům a akcionářům. Přátelství s dnes již bývalým generálním ředitelem zkrachovalého energetického gigantu Kennethem L. Layem upadlo rázem v zapomnění stejně jako fakt, že Enron patřil mezi největší Bushovy podporovatele při prezidentské kampani.
O Layovi se jeho manželka emotivně vyjádřila, že je na úplném dně – nějaký ten milionek mu ale určitě zbyl. Minulý týden se totiž přišlo na podezřelé výprodeje akcií Enronu mnoha bývalými i současnými vedoucími zaměstnanci podniku. Jak známo, obchodování na základě neveřejných informací se ve Spojených státech trestá velice tvrdě. Vyšetřování na půdě Kongresu běží na plné obrátky (EURO 3/2002). Nebude však vůbec lehké. Pověstné klacky totiž létají kongresmanům pod nohy i z nečekaných míst. Bílý dům odmítl s vyšetřovateli spolupracovat, když byl požádán o informace o vztazích nejvyšších představitelů americké exekutivy ke zkrachovalému Enronu a jeho manažerům. David Duncan ze společnosti Andersen, který byl odpovědný za audit Enronu, využil svého práva nevypovídat. Dnes již prakticky není pochyb, že příkaz ke skartaci dokumentů přišel z Duncanova okolí nebo přímo od něj. Vyšetřovatelé se zajímají i o právničku Andersenu Nancy Templeovou, která měla ničení dokumentů organizovat (EURO 2/2002).
Smutný podtext kauze dodává sebevražda bývalého místopředsedy představenstva Cliffa Baxtera, který svému trápení definitivně podlehl minulý týden. Spekuluje se, že Baxter stál u zrodu vražedného modelu, který stáhl Enron do propasti. Když viděl, kam celý podnik směřuje, rozhodl se loni pár měsíců před krachem odejít. Viny se tím ale zbavit nedokázal.

  • Našli jste v článku chybu?