NA DVĚ ČÁSTI SE ROZDĚLILA OD POČÁTKU LETOŠNÍHO ROKU CENA, KTEROU PLATÍ SPOTŘEBITELÉ ZA ZEMNÍ PLYN. CENA ZA ZEMNÍ PLYN SE TAK STALA DVOUSLOŽKOVOU. KROMĚ CENY ZA ODEBRANÝ PLYN SE PLATÍ ZA TZV. KAPACITU.
NA DVĚ ČÁSTI SE ROZDĚLILA OD POČÁTKU LETOŠNÍHO ROKU CENA, KTEROU PLATÍ SPOTŘEBITELÉ ZA ZEMNÍ PLYN. CENA ZA ZEMNÍ PLYN SE TAK STALA DVOUSLOŽKOVOU. KROMĚ CENY ZA ODEBRANÝ PLYN SE PLATÍ ZA TZV. KAPACITU.
Podle Sylvy Škrdlové z Energetického regulačního úřadu souvisí změna s přípravou českého plynárenství na liberalizaci trhu s plynem. Cena za kapacitu obsahuje stálé platby, jako jsou poplatky za tranzit a distribuci zemního plynu, skladování plynu v podzemních zásobnících, odečty a fakturaci. Dosud byly tyto náklady plynárenských firem hrazeny v jedné ceně za odebraný plyn. „Tomu se chceme vyvarovat. Proto dochází ke změně, rozdělení ceny za kapacitu a komoditu,“ uvedla Škrdlová. Po otevření trhu dojde k oddělení obchodu od přepravy a distribuce zemního plynu. Cena za plyn nebude po otevření trhu regulována, ale stanovena smluvně účastníky trhu. Regulaci bude podléhat cena za přistavenou kapacitu. „Plat za přistavenou kapacitu by měl odrážet právě fixní náklady, nezávislé na výši odběru, není to v žádném případě poplatek za plynoměr,“ uvedl v této souvislosti místopředseda představenstva Středočeské plynárenské Miloš Kebrdle. Předseda představenstva Jihomoravské plynárenské Dan Ťok očekává, že paušální platba by se v budoucnu měla zvyšovat na úkor plateb za skutečně odebraný plyn. Paušální platba je podle něho nízká. Ve světě podíl této složky na celkové ceně zemního plynu dosahuje úrovně mezi čtyřiceti až padesáti procenty, v tuzemsku je to pod 20 procent. „Dá se očekávat, že restrukturalizace ceny plynu, kdy se zvýší platba za použití sítě a sníží cena za komoditu, bude pokračovat,“ upozornil předseda představenstva Jihomoravské plynárenské. Liberalizace trhu s plynem začne pro největší domácí odběratele v příštím roce a podle novely energetického zákona by měla být dokončena v roce 2007.