Menu Zavřít

Ucho v kapse

3. 8. 2007
Autor: Euro.cz

Policie může přeprogramovávat mobily, aby sloužily k odposlechu

MM25_AI

Prostřednictvím moderní techniky prý mohou policisté a tajné služby i na dálku přeprogramovat mobily tak, že fungují jako štěnice a slouží k odposlouchávání.
Výrobci a provozovatelé mobilních sítí jednohlasně tvrdí, že to není možné, že to je technicky neproveditelné a rozhodně, že to není možné učinit tak, aniž by si toho majitel mobilu nevšiml. Samozřejmě mohou policisté odposlouchávat hovory a číst si zprávy SMS či vzkazy zanechané v odpovědní schránce, ale to jen tehdy, když mají povolení od soudu. Jak je tomu ale ve skutečnosti?
To je vidět docela dobře v sousedním Německu, kde běží několik soudních procesů, v nichž je policie žalovaná kvůli tomu, že mobil byl použit k odposlechu bytů, automobilu i rozhovorů na ulici. Software mobilu byl přeprogramován a policie mohla na dálku pomocí odeslaného signálu (utajené SMS) kdykoliv telefon dotyčné osoby používat jako odposlouchávací zařízení. Policie se ale brání a tvrdí, že se drží přísně zákonů. Bavorský kriminální komisař Ludwig Waldinger říká, že při vypnutém telefonu je odposlech nemožný.
Odborníci považují tuto odpověď za šalamounskou, protože právě přeprogramování mobilu způsobí, že telefon je jen zdánlivě vypnutý. Tato skutečnost je na pováženou, protože ve vyspělé Evropě je v řadě zemí už více mobilů než obyvatel. Mnoho lidí – jak občas slyšíme i od politiků – používá či dokonce vlastní i několik mobilů a trh s těmito aparáty prožívá velký boom a skoro o všem důležitém se hovoří do telefonu. Prohlášení výrobců proto není možné brát vážně, protože kdyby přiznali, že přeprogramování je možné, ohrozili by si svůj byznys. Podobně policie nechce, aby se vědělo, jak lze změnit telefon na štěnici a o manipulaci s mobily raději mlčí nebo jen mlží.
Bohužel ani právně se v řadě zemí proti tomu nelze účinně ohradit, protože nejde o nasazení speciální odposlouchávací techniky. Jde jen o přeprogramování něčeho, co někdo používá sám a o vlastní vůli. Znění zákona by se muselo změnit.
Jedno je ale jisté: Známý a obávaný americký mafián John Ardito z rodiny Genovesanů, jak vyplývá z podkladů, které má soud k dispozici, byl zadržen jen díky takto na dálku zmanipulovanému mobilu. Je-li se možné spojit s provederem, je tato manipulace ještě snadnější, potvrdil časopisu Der Spiegel expert Jochen Schiller ze Svobodné univerzity v Berlíně.
Majitel mobilu odposlech může zjistit jen na základě jediné věci: jeho baterie je častěji vybitá.

  • Našli jste v článku chybu?