Elektrárenská společnost ČEZ stále považuje uhlí a jádro za podstatný budoucí zdroj elektrické energie pro Českou republiku. Spotřeba elektřiny roste a v příštích letech se nelze spoléhat na dovoz ze zahraničí. Z plynu, vody a ostatních obnovitelných zdrojů bude možné pokrýt spotřebu jen částečně. Na konferenci o plánované výstavbě nových zdrojů, která se konala minulý týden, to řekl ředitel pro rozvoj společnosti ČEZ Jiří Feist.
Zpráva o životním prostředí v ČR v roce 2005, kterou dnes projednala odstupující vláda, uvádí, že podíl energie z obnovitelných zdrojů činil 4,5 procenta. Proti roku 2004 se zvedl jen o půl procenta. Dále se v ní píše, že se větší využívání obnovitelných zdrojů příliš nepodporuje a že české hospodářství je energeticky velmi náročné.
Aktivisté z Hnutí Duha tvrdí, že je česká energetika zastaralá, když se opírá o uhelné a jaderné elektrárny. „V Německu a dalších zemích zažívají čisté obnovitelné zdroje doslova boom a stává se z nich perspektivní byznys,“ uvedli aktivisté. Podle nich jsou na vině i vlády, protože počítají s rozvojem „uhelných a uranových dinousaurů“ a upevňují pozice ČEZ.
Diskuse o jaderných elektrárnách se vrací i do Evropské komise, která již tento způsob získání energie nekritizuje, naopak poznamenal náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. O dalším využití jaderné energie se hovoří v celé Evropě. O výstavbě prvního jaderného bloku uvažují v Polsku, téma jaderné energie je aktuální také ve Velké Británii, Portugalsku, Francii, Německu, Slovensku, Maďarsku či Pobaltí, zmínil Feist.
Doba plánování a výstavby nových zdrojů je nejméně dva roky. Nejdelší je u jaderných elektráren, včetně testování i více než šestnáct let. Pokud chce Česko zabránit nedostatku elektřiny přibližně v roce 2020, nemělo by s případnou výstavbou dalších jaderných reaktorů podle společnosti ČEZ již otálet.
Spotřeba elektrické energie v ČR se loni zvýšila na 63,4 terawatthodiny z 60,9 terawatthodiny v roce 2004. Pokud intenzita spotřeby zůstane stejná a ekonomika poroste průměrným tempem čtyři procenta ročně do roku 2012 a pak tříprocentním tempem, dosáhne spotřeba v roce 2020 asi 101 terawatthodin. Chybějící objem energie by mohl činit 59 a při rychlejším tempu růstu HDP až 68 terawatthodin. Feist tvrdí, že do roku 2015 je možné získat chybějící objem z rekonstruovaných uhelných elektráren, po roce 2015 však již současná těžba uhlí nebude dostačovat. (ČTK, mtc)