Menu Zavřít

Uhlí k soudu

6. 11. 2003
Autor: Euro.cz

Privatizace

FIN25

PRAHA (foj) - Firmy, které meziresortní komise vyřadila z dalších bojů o privatizaci hnědouhelných firem, se nehodlají vzdát. “Studujeme možnosti, jak dále postupovat. Hodláme uplatňovat svá práva a požadovat, aby se naše společnost mohla podílet na privatizaci Severočeských dolů,“ tvrdí předseda představenstva společnosti Impower Finance Ivan Dunovský. Upozornil, že se firma chce obrátit na příslušné soudy.
„Meziresortní komise nám prostřednictvím advokátní kanceláře pouze zaslala „konečný závěr“, že naše společnost nesplnila předkvalifikační požadavky uvedené v usnesení vlády z 30. července 2003. A rozhodla nevyzvat naší společnost k účasti ve výběrovém řízení. Bez jakéhokoliv dalšího vysvětlení a zdůvodnění,” uvedl dále Dunovský. Takové jednání považuje IF za neobjektivní a diskriminační.
Zdroj blízký meziresortní komisi sdělil, že lucemburská firma byla vyřazena pro nesplnění formálních důvodů. Dunovský tvrdí, že právní rozbory nabídky Impower Finance hovoří o pravém opaku. ”V podmínkách oznámení navíc nejsou definovány ani opravné prostředky, není uvedeno, jak postupovat proti vyřazení,“ dodal. Firma se hodlá proti vyřazení bránit i na mezinárodním poli. “Budeme informovat příslušné orgány Evropské unie. Využijeme všechny právní prostředky, jak se domoci účasti ve skutečně veřejné obchodní a transparentní soutěži. V případě, že nebudeme vyzváni, abychom zpracovali podnikatelský záměr a navrhli cenu za akcie, budeme se domáhat zastavení privatizace hnědouhelných dolů,“ dodal.
Vyřazení z prvního kola tendru si nechce nechat líbit ani společnost Keramost, jež se přihlásila do výběrového řízení na prodej Sokolovské uhelné, a další kroky zvažuje také International Power. Představitelé britské společnosti se krátce po vyřazení ze soutěže na Sokolovskou uhelnou nechali slyšet, že se nehodlají s výsledky tendru smířit, všemi dostupnými prostředky jej napadnou a pokusí se ho zrušit (EURO 44/2003). Zástupci Independent Power, která se o Severočeské doly ucházela společně s tureckou těžební společností Demir Group, dokonce označili dosavadní průběh privatizace za skandální.

  • Našli jste v článku chybu?