Menu Zavřít

Uhlí se státní podporou

5. 8. 2005
Autor: Euro.cz

Česko nepřímo označuje U. S. Steel za nedůvěryhodnou firmu

Slovensko patří mezi země se značným politickým rizikem a americká ocelářská společnost U. S. Steel mezi obskurní a nedůvěryhodné firmy. Zhruba tak by se dal interpretovat graf o pojištěných vývozních úvěrech se státní podporou, který předložila státní pojišťovna pro exportéry EGAP (Exportní garanční a pojišťovací společnost) do Parlamentu. V materiálu „Informace o pojišťování vývozních úvěrových rizik“, jímž seznamuje poslance se svojí činností v loňském roce, je totiž uvedeno, že největší objem exportu pojištěného se státní podporou směřoval na Slovensko, a to do společnosti U. S. Steel Košice. Přitom zákon o pojišťování a financování vývozu se státní podporou stanovuje, že tato pomoc je určena vývozcům do zemí s vysokým teritoriálním rizikem. Teritoriální riziko zákon definuje jako „riziko nezaplacení pohledávky z důvodu mimořádných a nahodilých událostí, jako jsou platební nevůle veřejnoprávního dlužníka, rozhodnutí třetí země, zákaz plateb, rozhodnutí orgánů v zemi dlužníka a tak dále“.

Riziko převratu?

Úvěry pojištěné se státní podporou - za loňský rok v celkovém objemu přes sedmnáct miliard korun - ale nesměřovaly jen do zemí s takovým rizikem (například Ukrajina, Vietnam, Írán), ale i do zemí naprosto bezpečných, jako jsou USA, Německo a Slovensko. V případě Německa a USA jde o relativně malé objemy, jenže na Slovensko šla více než čtvrtina (25,5 %) vývozu podporovaného státem prostřednictvím EGAP.
Považuje tedy EGAP či jeho největší akcionář ministerstvo financí Slovensko za rizikovou zemi? Tiskový mluvčí ministerstva Marek Zeman odpověděl: „EGAP umožňuje export do zemí, do nichž by se z různých důvodů jinak neexportovalo. Slovensko rozhodně není země s politickým rizikem. Podle našeho názoru se jedná o formulační nedopatření. Pro vyjasnění prosím kontaktujte přímo EGAP.“ O nedopatření možná šlo, ale rozhodně ne formulační. I EGAP si totiž jasně uvědomuje, že Slovensko - mimochodem člen Evropské unie - nemůže být vydáváno za zemi s politickým rizikem. Ve zprávě pro poslance proto uvádí: „Rozhodující podíl na tomto výsledku mělo pojištění vývozu uhlí na Slovensko pro kupujícího U. S. Steel Košice. Mimořádný rozsah kontraktu a neochota dlužníka poskytovat obvyklý rozsah informací o svém hospodaření vylučuje tento kontrakt z možnosti pojišťovat jej na komerční bázi.“ Generální ředitel společnosti EGAP Pavol Parízek na otázky týdeníku EURO odpověděl: „Pokud jde o Slovensko, je z obecně dostupných makroekonomických informací zřejmé, že se nejedná o zemi s vysokým rizikem. Na základě hodnocení OECD, které využívají všechny státní úvěrové pojišťovny členských zemí OECD včetně zemí EU, je Slovensko řazeno do stejné rizikové kategorie jako Česká republika, to jest jako země s velmi nízkým teritoriálním/politickým rizikem.“

U. S. Steel prý tají čísla.

Proč tedy potom Parízkem řízená instituce poskytla pojištění se státní podporou pro vývoz uhlí na Slovensko? „Rozhodujícím důvodem je skutečnost velké koncentrace objemu pohledávek pojišťovaných na jednoho dlužníka, pro které není možné najít komerční zajištění na trhu. U pojištění a zajištění takzvaných komerčních rizik (rizik platební neschopnosti, respektive platební nevůle dlužníka splácet své závazky) jsou důležité především ekonomické údaje o dlužníkovi, z nichž lze standardními analytickými postupy odvodit míru rizika a velikost maximálně akceptovatelného rizika. Společnost U. S. Steel Košice nám až do letošního roku nebyla ochotna poskytovat své výsledky hospodaření a rovněž je nezveřejňovala; k dispozici byly pouze údaje konsolidované za celou skupinu U. S. Steel Corporation. Objemy, které vývozce uhlí předkládal k pojištění při nedostupnosti obvyklých analytických údajů o dlužníkovi, vedly k tomu, že EGAP tyto pohledávky musel pojišťovat v rámci pojištění se státní podporou. Platná rámcová pojistná smlouva byla uzavřena na období 2004-2006,“ uvedl generální ředitel EGAP Pavol Parízek.
I pokud by měl Parízek pravdu, že U. S. Steel Košice nezveřejňuje výsledky svého hospodaření a že velký objem vývozu uhlí pro tento podnik by byl komerčně nepojistitelný, byla by státní podpora pro export na Slovensko minimálně sporná. Jenže šéf EGAP pravdu nemá. „Společnost U. S. Steel Košice po celou dobu své existence zveřejňuje hospodářské výsledky v souladu se slovenskou legislativou. Do roku 2004 byly výsledky dostupné pro všechny fyzické i právnické osoby ve Sbírce listin a v Obchodním věstníku a od roku 2005 jsou navíc k dispozici i na webových stránkách společnosti,“ uvedla mluvčí U. S. Steel Košice Lubomíra Šoltesová. Údaje z účetní závěrky společnosti je možné najít i na internetu na www.zbierka.sk. Týdeník EURO takto bez problémů získal údaje o hospodaření U. S. Steel Košice za roky 2002 a 2003. Navíc i pokud by slovenská dcera druhého největšího výrobce oceli na světě údaje o svém hospodaření vůbec nezveřejňovala a k dispozici byla pouze konsolidovaná čísla za U. S. Steel Corporation, stejně by neměl být problém vývoz do Košic pojistit.

bitcoin_skoleni

Šok úvěrových pojišťoven.

„Je běžné, že dceřiné společnosti neposkytují informace o svém hospodaření s odkazem na matku, která nese odpovědnost. Je tomu tak například u naprosté většiny obchodních řetězců, které zveřejňují výhradně čísla za celou skupinu a často raději zaplatí pokutu, než by zveřejnily informace o hospodaření svých dcer v jednotlivých zemí. A přesto jsou dodávky pro řetězce normálně komerčně pojišťovány. Prostě je třeba buď si data opatřit, anebo analyzovat data mateřské společnosti. Nedovolila bych si klientovi říct, že nemůžeme pojistit vývoz pro U.S. Steel Košice či jinou obdobnou společnost, protože není k dispozici dost dat o jejich hospodaření. Klienti nás platí mimo jiné i za to, že si ta data umíme získat,“ říká Markéta Stržínková, výkonná ředitelka české pobočky pojišťovny Atradius.
Atradius zaujímá celosvětově druhé místo na trhu úvěrového pojištění a Markéta Stržínková ujišťuje, že by neměli žádný problém pojistit vývoz uhlí pro U. S. Steel Košice. Podobně se vyjádřil i její konkurent Hynek Rasocha, obchodní ředitel české pobočky úvěrové pojišťovny Euler Hermes, která je světovou jedničkou.
„Velmi mě překvapuje stanovisko společnosti EGAP. U. S. Steel je přece známý a velmi významný subjekt a vývoz pro něj jsme samozřejmě schopni pojišťovat naprosto standardní cestou a vystavit i významný úvěrový limit,“ říká Hynek Rasocha. Jak vysoký by byl ten úvěrový limit pro vývoz uhlí do U. S. Steel Košice? „Naše pojistná kapacita je tak veliká, že z tohoto hlediska není žádné omezení. A velikost a důvěryhodnost U. S. Steel Corporation je rovněž mimořádně vysoká. Číslo říct nemohu, to je naše obchodní tajemství, ale určitě jsme schopni vystavit vyšší úvěrový limit, než kolik by firmy z České republiky mohly vůbec potřebovat,“ dodává Rasocha.

Ještě to přehodnotíme.

Samotný EGAP byl v loňském roce poměrně úspěšnou státní institucí. Poprvé dosáhl stomiliardové hranice nově pojištěných úvěrů, celková hodnota vývozních kontraktů podpořených úvěrovým pojištěním EGAP přesáhla 178 miliard korun, což je více než desetina hodnoty celkového českého exportu za rok 2004. Problematičnost pojištění dodávek uhlí pro U. S. Steel Košice si možná uvědomuje i generální ředitel EGAP Pavol Parízek, neboť v závěru své odpovědi uvedl: „V současnosti zjišťujeme, zda na základě nově získaných údajů bude k dispozici zajistná kapacita i pro vyšší koncentraci rizik přijatých k pojištění. V případě kladného výsledku našeho šetření by riziko U. S. Steel Košice bylo možné považovat za tržně zajistitelné, a bylo by tak možné jej převést do oblasti komerčního pojištění.“

  • Našli jste v článku chybu?