Energie, která se na celém světě každoročně použije na přenos, zpracování a filtrování spamu, by mohla pokrýt energetické potřeby 2,4 milionu domů, uvádí zveřejněná studie americké společnosti McAfee příznačně nazvaná Carbon Footprint of Spam. Klimatologové společnosti ICF a odborníci na spam dospěli k závěru, že světový spam každý rok spotřebuje 33 miliard kilowatthodin (33 terawatthodin) energie. Mimo jiné to odpovídá emisím skleníkových plynů z 3,1 milionu osobních aut, která spotřebují asi sedm miliard litrů benzínu.
A to McAfee do průzkumu zahrnula jen dvanáct zemí (Austrálie, Brazílie, Kanada, Čína, Francie, Německo, Japonsko, Indie, Mexiko, Španělsko, USA a Velká Británie). Elektrická energie spotřebovaná v souvislosti se spamem byla přepočtena na uhlíkovou stopu proto, že fosilní paliva jsou v současné době celosvětově hlavním zdrojem elektrické energie.
Největším světovým zdrojem spamu nejsou samozřejmě tiší blázni u „kompjůtrů“, nýbrž gigantické specializované servery. Když byly koncem roku 2008 od internetu odpojeny servery společnosti McColo, které byly jedním z hlavních zdrojů spamu, světový objem nevyžádané obchodní pošty v tu chvíli poklesl o 70 procent. Nežli spameři opět uvedli své systémy do provozu, ušetřená energie odpovídala situaci, kdyby se lidé rozhodli jeden den nepoužívat 2,2 milionu automobilů.
„Zastavit spam přímo u jeho zdroje stejně jako investovat do technologií filtrování spamu typu state-of-the-art ušetří čas, peníze a díky snížení uhlíkových emisí přinese prospěch i naší planetě,“ prohlásil senior vice prezident společnosti McAfee Jeff Green.
Hlavní cestou, významně omezující riziko narušení svobodného toku informací, je ovšem filtrování spamu. Téměř 80 procent ze spotřebované energie se týká koncových uživatelů – je důsledkem mazání spamu a vyhledávání legitimních e-mailů v případě, že jsou chybně označeny jako spam.
A nakonec ještě jedno astronomické číslo: Během jediného roku rozešlou světové poštovní servery 62 bilionů spamových e-mailů.