Menu Zavřít

Ukaž mi, jak píšeš, a já ti řeknu, kdo jsi

9. 6. 2003
Autor: Euro.cz

Grafologický rozbor může odhalit, který z uchazečů o práci je tím nejvhodnějšímUž podesáté měníte sekretářku a jako vždycky máte dojem, že jste konečně našli tu pravou. Ale co, když vám za pár měsíců zase uteče? Nechte ji raději napsat životopis rukou.

Grafologický rozbor může odhalit, který z uchazečů o práci je tím nejvhodnějším

Už podesáté měníte sekretářku a jako vždycky máte dojem, že jste konečně našli tu pravou. Ale co, když vám za pár měsíců zase uteče? Nechte ji raději napsat životopis rukou.

Jednou z možností, jak důkladněji poznat potenciálního zaměstnance, je nechat si udělat rozbor jeho rukopisu. Pro komplexnost je vhodné tento posudek doplnit rozborem kreseb stromu či postavy. Zní to podivně, ale těchto metod využívá řada špičkových personálních manažerů - a to nejen v přijímacím řízení, ale i k posouzení dalšího postupu stávajících zaměstnanců. Podle grafoložky Marie Maškové je možné pomocí grafologie posoudit vhodnost pracovníka pro konkrétní práci, pro práci v kolektivu i schopnosti zastávat vedoucího místa. Kromě toho je také možné zjistit jeho asociální sklony a negativní vlastnosti, které mohou poškodit zaměstnavatele i celý pracovní kolektiv.

Co národ, to předloha

Písmo člověka prochází během života většími či menšími změnami. Individuální rukopis se utváří až v dospělosti, ale ani ten většinou nemívá ustálenou podobu. Naopak, vyvíjí se zároveň s pisatelovou osobností. Psát se učíme ve škole. Základem pro další vývoj rukopisu se tak nutně stává školní předloha, kterou dítě napodobuje. Ne všechny předlohy jsou však stejné. Proto je pro grafology obtížné hodnotit písmo cizinců nebo rukopisy z doby dřívější. Vždy totiž vycházejí z platné školní předlohy a snaží se objevit originální prvky písma, které tvoří individuální rukopis každého z nás.

Grafolog není jasnovidec

Na první pohled by se mohlo zdát, že grafolog je jen dalším „hadačem z karet“, který pracuje především s intuicí a jakýmsi šestým smyslem, ale není tomu tak. Aby dokázala podat charakteristiku lidské povahy, grafologie důkladně analyzuje několik set znaků a jevů samotného písma a zároveň se soustřeďuje na další ukazatele, jakými jsou tlak, rychlost a kontinuita pohybu. Nedokáže ovšem zázraky a k správné interpretaci potřebuje mít alespoň základní informace o osobě pisatele. Kromě již zmíněné školní předlohy by grafolog měl znát i další údaje - například o zdravotních poruchách zasahující především zrakové a pohybové ústrojí. Také není radno očekávat, že nám tato metoda odhalí všechny detaily - grafologie nedokáže například se stoprocentní jistotou určit věk, pohlaví nebo stanovit diagnózu případné duševní a už vůbec ne tělesné poruchy. Její význam je mnohem silnější v charakteristice lidské povahy v celku, než v odpovědích na podobné konkrétní otázky.

Co potřebujete pro grafologický rozbor

* Jednu stránku formátu A4 popsanou nejlépe psacím písmem. Papír by měl být bez linek a text by neměl být opisován z předlohy. Vhodné je napsat něco o sobě, např. životopis nebo krátkou slohovou práci na téma vztahující se k pisatelově životu, připojit podpis a údaje o věku i pohlaví.

* Podrobná charakteristika požadavků (např. cíl rozboru) a vlastnosti pisatele, na které by se měl rozbor soustředit. Pomohou grafologovi soustředit se na informace, které byste rádi touto metodou zjistili.

* Souhlas pisatele s rozborem.

bitcoin_skoleni

Rozboru rukopisu na fotografii odhaluje, že pisatelka má rozvinuté logické myšlení, je sebevědomá a rychle se rozhoduje. Ale také to, že může mít problémy s podřizováním se vedoucímu, který nemá dostatečnou autoritu.

FOTO: NIKOLETA ALIVOJVODIČ

  • Našli jste v článku chybu?