Menu Zavřít

Úklid po protikorupčním boji

19. 2. 2018
Autor: Euro.cz

Několik nedávno přijatých zákonů proti korupci čekají další změny Za Sobotkovy vlády se toho v protikorupční legislativě stihlo hodně, namátkou registr smluv, novela zákona o střetu zájmů nebo služební zákon. Tyto zákony se však brzy budou měnit. Premiér v demisi Andrej Babiš už souhlasil se zrušením výjimky pro zveřejňování smluv ČEZ a Budějovického Budvaru z registru smluv. Chystá se další novela zákona o střetu zájmů, která by zmírnila povinnost majetkových přiznání starostů malých obcí. A vláda hnutí ANO chce měnit i nedávno přijatý služební zákon tak, aby byla odstraněna „administrativní náročnost celého systému a zajištěna pružnější pravidla“, jak se píše v programovém prohlášení vlády v demisi.

O úpravě čerstvé protikorupční legislativy i celkové kvalitě českých zákonů diskutoval ve čtvrtek 8. února na pozvání týdeníku Euro předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Na tradiční akci Euro Business Breakfast se setkal s řadou předních českých advokátů a podnikatelů.

Konec smrště

„Jsem velice skeptický k rychlým ad hoc změnám právních předpisů,“ znělo hlavní Vondráčkovo poselství. Podle něj je nutné protikorupční smršť v příštích letech naopak zklidnit a nechat některé převratné zákony sžít se s českým právním řádem a hlavně s praxí. Řeč byla především o registru smluv, který je od svého schválení před více než rokem terčem neustálých pokusů o novelizaci. První velká výjimka, kterou parlament k registru smluv v minulém volebním období přijal kvůli polostátnímu ČEZ, se týká smluv, u kterých je alespoň jednou smluvní stranou akciová společnost, jejíž cenné papíry byly přijaty k obchodování na regulovaném trhu a která je zároveň většinově ovládaná státem, obcí nebo krajem.

Tuto výjimku ovšem nevyužil jen ČEZ, ale také další státem a městy ovládané společnosti jako ČEPS, České dráhy či Pražská plynárenská. Ve snaze vyhnout se transparentnímu zveřejňování svých smluv jednoduše vydaly dluhopisy a dostaly se pod výjimku.

Na toto „odklánění“ smluv z očí veřejnosti upozorňuje ve své poslední výroční zprávě i Bezpečnostní informační služba. „Tyto společnosti využily zákonné výjimky v legitimním očekávání, že se zákon hned nezmění. Pokud teď výjimky zrušíme, narušíme tím právní jistotu,“ upozornil šéf sněmovny Vondráček.

Mezi nově přijaté protikorupční zákony v minulém volebním období patřily také změny ve volebních zákonech související s financováním politických stran. I ty mají být v reakci na právě proběhlé prezidentské volby upraveny. Ukázalo se totiž mnoho nedostatků, na které zákonodárci při schvalování zákona zřejmě nemysleli. Především jde o dary od takzvaných třetích osob. Projevilo se to zejména v případě kampaně Miloše Zemana, jejíž financování bylo do poslední chvíle právě kvůli darům od spolku Přátelé Miloše Zemana zahaleno tajemstvím.

Radek Vondráček určité úpravy ve volební legislativě připustil, ale zároveň varoval před tím, aby byl zákon změněn jen kvůli jednomu člověku. „Pak vždy něco důležitého opomenete,“ podotkl Vondráček. Upozorňoval také na nebezpečí, že by výrazně nabobtnal nově zřízený Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. „Nejsem proti, aby ten úřad získal například nějaké nové kompetence v oblasti majetkových přiznání politiků. Ale obecně by měl zůstat štíhlý,“ zdůraznil.

Ochrana spíše při než až po

V programovém prohlášení Babišovy vlády v demisi je zakotveno také přijetí nového zákona na ochranu oznamovatelů trestných činů (takzvaného whistleblowingu). Dlouho diskutovaná norma, jejíž některé návrhy se už v minulých letech ve sněmovně objevily, by však vyžadovala změny několika různých zákonů. „Bude klíčové, aby ta ochrana byla zajištěna už v okamžiku ohlášení nějaké protiprávní činnosti, nikoli jen poté, s čímž počítala novela občanského soudního řádu,“ uvedl Vondráček.

Do sněmovny se v následujících letech patrně dostane také návrh nového zákona o regulaci lobbingu.

bitcoin_skoleni

Šéf sněmovny je zastáncem jeho minimalistické verze.

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?