Moskva dnes obvinila Spojené státy z rozsáhlé krádeže syrské ropy. Vyplývá to ze zprávy agentury TASS citující vyjádření mluvčího ruského ministerstva obrany generálmajora Igora Konašenkova, jenž se odvolal na snímky pořízené ruskou kosmickou rozvědkou. Ministerstvo kritizovalo i rozhodnutí Spojených států poslat na východ Sýrie americká obrněná vozidla a vojáky, kteří mají chránit tamní ropná pole.
„Jak dokazují zveřejněné snímky kosmické rozvědky ruského ministerstva obrany, syrská ropa se před a po porážce teroristů Islámského státu (IS) v oblasti za řekou Eufrat pod spolehlivou ochranou vojáků USA aktivně těžila a hromadně odvážela cisternami ke zpracování za hranicemi Sýrie,“ prohlásil Konašenkov.
V této souvislosti mluvčí ministerstva poznamenal, že veškeré tamní zásoby této energetické suroviny jsou výlučným vlastnictvím Sýrie, „nikoli teroristů, ani amerických ochránců před teroristy IS“, napsal TASS.
„Proto to, co Washington nyní dělá - ukořistění a držení ropných polí na východě Sýrie pod svou vojenskou kontrolou - je jednoduše řečeno mezinárodní státní banditismus,“ prohlásil generál Konašenkov.
Díky, Donalde! Trump na Blízkém východě vyklízí pole
Agentura Reuters v pátek s odvoláním na prohlášení nejmenovaného představitele Pentagonu napsala, že Spojené státy jsou odhodlány posílit své vojenské postavení v Sýrii „o další vojenské prostředky“, aby zabránily možnému převzetí ropných polí na východě Sýrie Islámským státem či jinou teroristickou organizací. Později opětovný přesun vojáků do Sýrie potvrdil i ministr obrany Mark Esper. V sobotu se americký konvoj, který čítá přes deset vozidel, pohyboval jižně od města Kámišlí a nejspíš směřoval do oblasti východosyrské provincie Dajr az-Zaur, uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).
Agentura DPA k této zprávě dodala, že podle propočtů ruského ministerstva obrany „americké struktury“ tímto ilegálním obchodem vydělávají měsíčně 30 milionů dolarů (téměř 700 milionů korun).
Podle Reuters americký prezident Donald Trump změkčil své původní odhodlání stáhnout veškeré americké vojáky ze Sýrie poté, co musel čelit silné kritice Kongresu, a to i z řad „svých“ republikánů, že stažením ze severní Sýrie uvolnil cestu turecké invazi, posílil postavení Ruska v regionu a zvýšil riziko, že se opětovně aktivizuje Islámský stát.
Čtěte také:
Jedna rána, mnoho much. Nové kolo protiíránských sankcí je v rozporu se zájmy USA
Írán oficiálně přestal plnit části jaderné dohody. Limity na obohacení uranu zatím dodrží
USA vyšlou 1500 vojáků na Blízký východ kvůli íránské hrozbě, oznámil Trump
Ankara je s ofenzívou v Sýrii spokojena, Kurdové hlásí těžké boje
Turecko otevře hranice a pustí uprchlíky do Evropy, pohrozil znovu Erdogan