Ukrajinci si dnes volí prezidenta, k volebním urnám může zamířit až 30 milionů oprávněných voličů. O úřad nové hlavy státu se uchází rekordních 39 kandidátů. Podle odhadů ale nejspíš žádný z nich nezíská nadpoloviční většinu potřebnou k vítězství a rozhodovat bude až druhé kolo naplánované za tři týdny.
Do dvou hodin odpoledne odevzdalo hlas 45 procent voličů, mezi nimiž byli také favorité volebního klání - někdejší premiérka Julija Tymošenková, stávající prezident Petro Porošenko i bavič Volodymyr Zelenskyj, který v předvolebních průzkumech obsazoval první příčky.
„Hlasoval jsem pro Ukrajinu, stejně jako celá moje rodina, a jak jsem přesvědčen, stejně jako většina Ukrajinců. Ukrajina bude i nadále mířit ke členství v EU a NATO a bude pokračovat v reformách, které jsou pro zemi nezbytné,“ napsal Porošenko na svém twitteru. V jednom z kyjevských okrsků, kde prezident volil, novinářům řekl, že od hlasování očekává „vítězství Ukrajiny i své“.
Tymošenková ve volební místnosti prohlásila, že hlasuje pro změny, „na které všichni čekají“.
Naději na změnu a „život v nové zemi“ vyjádřil i Zelenskyj. Herec, scenárista a moderátor bez větších politických zkušeností v dnešním rozhovoru pro list Ukrajinska pravda řekl, že pokud v boji o prezidentský post neuspěje, soustředí se na parlamentní volby, které se budou na Ukrajině konat letos na podzim. „Práce bude dost, budeme se chystat k parlamentním jatkám,“ řekl Zelenskyj.
O volbách na Ukrajině čtěte více:
Forrest Ihorovič Gumpenko. V ukrajinských volbách jde výhradně o peníze
Podle hlášení z Donbasu je na územích kontrolovaných ukrajinskou armádou klid a volby probíhají bez incidentů. Volební účast je ale nižší, než na zbytku ukrajinského území. Hlasování se nekoná na Ruskem anektovaném Krymu, kde tamní úřady považují ukrajinské volby za záležitost „cizího státu“.
Velký zájem je o ukrajinské volby v zahraničí. Podle Ukrajinské pravdy se fronty tvoří hlavně v pobaltských republikách a v Polsku, kde mohou Ukrajinci hlasovat na čtyřech místech. Podle ukrajinského novináře Ihora Isajeva žijícího v Polsku zřejmě většina jeho krajanů odevzdá hlas Porošenkovi.
Podivný azovský incident. Konflikt hraje do karet Putinovi i Porošenkovi
V Česku mají Ukrajinci možnost volit v Praze a v Brně. V Praze byl zájem velký a tvořily se řady. I v Brně bude podle člena volební komise Mychajla Petečela volební účast zřejmě vyšší než při minulých prezidentských volbách v roce 2014.
Volby doprovázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Podle agentury Unian v ulicích větších měst, na nádražích a letištích hlídkují početné policejní oddíly, nasazena byla i těžká technika a bezpilotní aparáty. Zvýšená bezpečnostní opatření platí i na zahraničních konzulátech, oznámilo dnes ministerstvo vnitra.
Na volby dohlíží téměř 2400 zahraničních pozorovatelů ze 17 zemí a z několika mezinárodních organizací. Ruští pozorovatelé na Ukrajinu nesmějí, Kyjev je odmítl vpustit s tím, že jde o občany ze země agresora.
Dále čtěte: