Menu Zavřít

Ulož, dej vědět, stáhni

12. 9. 2006
Autor: Euro.cz

Jednoduché a bezplatné posílání velkého objemu dat se rozmáhá i v Česku

Domácí video, fotografie nebo hudba u známého v počítači je přesně to, co prostě musíte mít také, a pokud možno hned. Jenže zrovna nemáte po ruce volné CD nebo DVD ani flash disk. Co dál? Buďto přenesete data později, nebo můžete využít internetu.
Dlouhou dobu chyběl jednoduchý nástroj, díky němuž by posílání větších objemů dat bylo rychlé, levné a jednoduché pro každého. Klasické cesty, například e-mail, totiž příliš nefungují. Když potřebujete poslat například CD s fotografiemi, u e-mailu rychle narazíte. V poslední době se sice roztrhl pytel s gigabytovými schránkami, jenže všechno má své ale. Tím je v našem případě maximální velikost přílohy. Například na nejoblíbenějším českém freemailu, který máme všichni už od miminka, je příloha limitována třinácti megabyty, přestože schránka samotná je zhruba stopadesátkrát větší. Je to podobné, jako kdybyste se přihlásili do soutěže o Ferarri Enzo, vyhráli ji a do nadšením se třesoucích rukou vám místo klíčků strčili angličáka. Takové omezení má však své důvody. Není třeba zacházet do detailů, stačí poznamenat, že e-mail používá přepravního zakódování dat, které zvýší jejich objem zhruba o jednu třetinu. To znamená, že data poběží pomaleji, více zatíží linku, dříve vyčerpají limity a ani spolehlivost přenosu není závratná. Pro přenosy velkých objemů je určený takzvaný FTP (File Transfer Protocol), který ovšem potřebuje vlastní webový prostor, uživatelská jména a hesla, klienta, který s ním umí pracovat, správné nastavení firewallu… To vše, ač pro profesionála prosté, je pro běžného uživatele velmi složité. Natolik, že kvůli potížím s objemnými daty vznikly internetové úschovny založené na běžném HTTP protokolu.
V Česku operují tři velké, které rozhodně stojí alespoň za vyzkoušení. Práce s nimi je vesměs jednoduchá a přitom nabízejí slušnou kapacitu zdarma. Fungují na prostém principu. Svůj obsah nahrajete pomocí průvodce na server úschovny a tomu, komu ho chcete nabídnout ke stažení, pošlete odkaz vygenerovaný úschovnou. Jak prosté, milý Watsone.
Nejméně pokročilou ze tří českých úschoven je služba Depo od Bluetone, provozovaná Českými radiokomunikacemi. Na poměrně logické adrese depo.bluetone.cz se nachází graficky velmi zdařilý web obsluhovaný dvěma tlačítky: nahrát a poslat. Pro příznivce opravdu jednoduchých řešení jako stvořené. Lze poslat pět souborů o maximální velikosti padesát megabytů až pěti různým adresátům. Data vydrží na serveru poskytovatele čtrnáct dní.
Nejstarší česká úschovna, poskytovaná společností Dial Telecom, s poměrně snadno zapamatovatelnou adresou uschovna.cz, kterou jsem osobně využíval několik let, prošla nedávno razantní změnou k lepšímu. Jak po stránce designu webu, tak i nabízených služeb. Dřívějších maximálních deset megabytů je minulostí a dnes Uschovna.cz nabízí uložení šesti souborů, každý o maximální velikosti padesáti megabytů, které můžete na webu poskytovatele skladovat čtrnáct dní. Když ale chcete třeba cédéčko poslat najednou, musí jej příjemce stáhnout do jednoho dne, poté je nemilosrdně smazáno. Nově lze odkaz poslat e-mailem až pěti příjemcům. Celkově je služba poměrně jednoduchá a uživatelské rozhraní přátelské.
Nejpokročilejší z našich úschoven je Edisk.cz společnosti Multiply. Ten nabízí zdarma 250 megabytů prostoru a velikost jednoho souboru je omezena na sto megabytů. Lze si i připlatit, získat třeba deset gigabytů a posílat soubory o úctyhodné velikosti jednoho gigabytu. Edisk.cz nabízí i odesílání dat bez registrace a vytvoření účtu. Data o maximální velikosti sto megabytů server smaže po třiceti dnech, odkaz pro stažení můžete rozesílat e-mailem. Služba se chová podobně jako disk v počítači: lze vytvářet složky, přesouvat v nich soubory a mazat je. To s sebou ovšem nese i nevýhodu. Edisk.cz je ze všech tří služeb pro úschovu dat na internetu nejsložitější.
Snad jediný problém spojený s výměnou velkých objemů dat se jmenuje autorské právo. Fotografie z dovolené ještě lze použít jako argument, jenže co si nalhávat. Můj soukromý odhad je, že osmdesát procent zatížení úschoven je s autorským právem nějakým způsobem ve sporu. Byla by škoda, kdyby asociace umělců časem prosadily konec těchto služeb, stejně jako likvidují P2P systémy. Jenže to záleží spíš na odpovědnosti uživatelů než na vůli autora tohoto textu.

Klady
+ jednoduchost
+ rychlost
+ přístup k datům odkudkoliv
+ zdarma

Zápory
- autorská práva

MM25_AI

Úschovny
Depo.bluetone.cz: maximálně 5 souborů po 50 MB, maximální objem dat jedné relace 100 MB, trvanlivost 14 dní
Uschovna.cz: maximálně 6 souborů po 50 MB, maximální objem dat jedné relace 50 MB, trvanlivost 14 dní
Edisk.cz: neomezeně po 100 MB, maximální objem dat jedné relace 250 MB, trvanlivost minimálně 2 měsíce
Cena: všechny zdarma, Edisk.cz umožňuje připlatit si za prostor navíc

  • Našli jste v článku chybu?