V jedné z kubistických vil na pražském Rašínově nábřeží se v posledních měsících zrodil černý „chytrý válec“ Angee, který díky umělé inteligenci dokáže hlídat vaši nemovitost, aniž byste museli sami jakkoli kontrolovat hlídače a starat se o něj.
Zařízení využívá strojového učení – jeden z klíčových prvků umělé inteligence. Dokáže se tak samo učit pomocí podnětů zvenčí. Umí například rozpoznat, kdo do bytu vešel a kdo ho opustil. Tyto poznatky zařízení samo vyhodnotí a případně se přepne do stavu automatického alarmu či poplachu.
V případě potřeby samo spustí videonahrávání nebo rozpozná rozbité sklo, nebezpečí požáru i mnoho dalších podezřelých zvuků, které mohou naznačovat vloupání do bytu. Při hlídání vaší domácnosti se tento chytrý válec dokáže otáčet o 360 stupňů tak, aby zaznamenal veškeré dění okolo sebe.
„Své bezpečí člověk většinou nechce neustále řešit, ale chce o něj mít postaráno,“ říká jeden ze zakladatelů Angee, dvaatřicetiletý Tomáš Turek, který po návratu ze studií ve švýcarském Lausanne pracoval na vývoji tohoto zařízení přibližně tři roky. Autonomního hlídače lze ovládat na dálku pomocí mobilní aplikace nebo jednoduše hlasem. A je tu samozřejmě i možnost Angee úplně vypnout a ponechat si naprosto diskrétní prostředí. Stačí říct: „Hey Angee, give me some privacy!“ (Angee, nech mi trochu soukromí).
Angee je jedním z mnoha chytrých vynálezů nových českých technologických firem, které pomalu začínají měnit podobu tuzemského průmyslu. Využívají přitom víc než kdykoli předtím možností umělé inteligence. Ta se stává motorem růstu především pražských a brněnských startupů, často navázaných na akademickou sféru na vysokých technických učeních.
O kvalitě českého vysokoškolského výzkumu umělé inteligence snad nejvíce svědčí spolupráce pražského ČVUT a brněnského VUT s Facebook Artificial Intelligence Research – výzkumnou platformou Facebooku pro zkoumání možností umělé inteligence.
Celý článek najdete v aktuálním vydání týdeníku Euro, které vychází 19. června a ke stažení je na www.alza.cz/euro