Menu Zavřít

Jde o stejně zásadní věc, jakou byl vznik internetu či mobilu, říká Bill Gates ohledně současného rozmachu umělé inteligence

23. 3. 2023
Doba čtení: 2 minuty
Autor: Depositphotos
  • Podle spoluzakladatele společnosti Microsoft Billa Gatese se v současné době nacházíme ve výjimečné době, a to díky rychlému rozvoji umělé inteligence
  • Ta podle něj brzy zcela změní způsob, jakým lidé pracují, učí se, cestují a navzájem komunikují
  • V budoucnu by pak inteligentní chatboti mohli výrazně pomoci také v lékařství, protože usnadní práci zdravotnickému personálu

Spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates se nechal slyšet, že rozvoj umělé inteligence (AI) je tím nejdůležitějším technologickým pokrokem za několik desetiletí. Ve svém blogovém příspěvku přirovnal vývoj v tomto oboru k tak zásadním událostem, jako byl třeba vznik mikroprocesoru, osobního počítače, internetu či mobilního telefonu.

„Umělá inteligence zcela změní způsob, jakým lidé pracují, učí se, cestují, získávají zdravotní péči a navzájem komunikují,“ myslí si známý miliardář a filantrop. Sám má přitom o současném dění díky osobním zkušenostem velmi dobrý přehled. Od roku 2016 se totiž setkává s týmem společnosti OpenAI, která stojí za vývojem populárního chatbota ChatGPT a která letos v lednu obdržela od Microsoftu, v němž Gates stále působí na pozici poradce, investici ve výši několika miliard dolarů.

Nejdůležitější pokrok od GUI

Sedmašedesátiletý Gates vyzdvihl mimo jiné skutečnost, že si umělá inteligence dokáže čím dál lépe poradit s úkoly, jež nevyžadují pouze databázi znalostí a vědomostí. K ověření této teze vloni požádal chatbota, aby napsal vzkaz pro otce vážně nemocného dítěte. A výsledek jej doslova nadchnul: 

Je podle vás pokrok v oblasti umělé inteligence pro lidstvo opravdu tak zásadní jako v případě vzniku internetu?

„Dokázal vytvořit dobře promyšlený text, který byl pravděpodobně lepší, než s jakým by přišla většina lidí v místnosti. Tehdy mi došlo, že jsem právě viděl nejdůležitější pokrok v technologii od vzniku grafického uživatelského rozhraní (GUI).“

GUI je vizuální zobrazení, jenž dovoluje lidem interagovat s obrázky a ikonami. Po svém uvedení na trh postupně nahradil starší typy zobrazení, které zobrazovaly pouze text a vyžadovaly zadání jednotlivých příkazů. V 80. letech navíc také umožnil vznik řady oblíbených operačních systémů, včetně systémů Windows či macOS.

Důležitý je zodpovědný vývoj

Klíčovou roli v oblasti výpočetní techniky zastává GUI dodnes a sám Gates věří, že podobné zásluhy jednou sklidí právě i umělá inteligence. V souvislosti s ní byznysmen vyzývá světové vlády, aby zintenzivnily spolupráci s průmyslem a omezily rizika spjatá s jejím používáním. Zároveň však nepřestává vyzdvihovat její přednosti, jež se mohou hodit třeba při záchraně lidských životů. „Vylepšení, která přinesou tyto nástroje, budou zvláště důležitá pro chudé země, v nichž dochází k naprosté většině úmrtí dětí mladších pěti let,“ tvrdí.

bitcoin_skoleni

Umělá inteligence zvládne již brzy vytvořit téměř veškerý internetový obsah, předpovídá Miloslav Švarc ze Sherpas
Přečtěte si také:

Umělá inteligence zvládne již brzy vytvořit téměř veškerý internetový obsah, předpovídá Miloslav Švarc ze Sherpas

Umělá inteligence by zdravotnickému personálu mohla pomoci s prováděním opakujících se úkolů, jako je vyplňování formulářů pro zdravotní pojišťovny, psaní poznámek či jakýmkoliv dalším nezbytným papírováním. Díky tomu by dle Gatese měli mít zdravotníci více času, který budou moci věnovat svým pacientům.

Známý americký podnikatel také považuje za nutné, aby společnost přistupovala k vývoji AI zodpovědně. „Tržní síly asi nebudou samy od sebe vyrábět produkty a služby, které pomáhají nejchudším. Je tedy na vládách a filantropech, aby zajistili správnou politiku a spolehlivé financování. To by mělo vést k tomu, že umělá inteligence přispěje ke snížení sociálních nerovností,“ uzavírá jeden z nejbohatších lidí světa.

  • Našli jste v článku chybu?