Vědci z americké University of Washington vytvořili algoritmus Grover, který dokáže vytvořit uvěřitelné fake news, včetně napodobení stylu vybraných médií. Autoři chtějí v rámci boje proti falešným zprávám uvolnit nástroj veřejnosti. Tento krok však může být kontraproduktivní.
Američtí vědci v rámci hledání způsobu, jak si co nejúčinněji poradit s fake news, přišli s nástrojem Grover, který falešné zprávy paradoxně sám generuje. Navíc velice úspěšně. Dezinformace působí velmi důvěryhodně, k tomu dokáží věrně napodobit styl některých známých médií, včetně New York Times, Washington Post či Wired.
Za použití algoritmu vytvořil program například falešnou zprávu o souvislosti mezi očkováním a autismem. Vygeneroval titulek a perex ve stylu New York Times, k tomu doplnil i autora a výtvor opatřil falešným průzkumem od vědců z univerzity v San Diegu.
Sisyfovská práce. Škodlivý obsah z Facebooku nikdy nevymizí, přiznal technologický ředitel
Bojovat proti automaticky generovaným fake news má právě Grover. Podle vědců dokáže algoritmus rozpoznat falešné zprávy vytvořené umělou inteligencí od normálních zpráv napsaných člověkem s úspěšností 73 procent. Zprávy přímo od Groveru dokáže algoritmus zpětně rozlišit s úspěšností 92 procent.
Grover se tak může stát účinným nástrojem v boji proti falešným a poplašným zprávám, v nesprávných rukách by ale mohl naopak sloužit propagandě a šíření dezinformací. Právě tomu ale jdou autoři naproti, když chtějí algoritmus nabídnout volně k dispozici veřejnosti. Podle vlastních slov si uvědomují rizika tohoto kroku, i tak jej ale v rámci války proti fake news chtějí učinit.
Infografika: Facebook, tam kde kvete odpad
Čtěte také: