Menu Zavřít

UniCredit na prodej

27. 3. 2017
Autor: Euro.cz

Italská UniCredit vede podle několika na sobě nezávislých zdrojů z finančních kruhů rozhovory o prodeji své české a slovenské odnože. Pokud by k prodeji skutečně došlo, mohou Italové vyinkasovat přes 90 miliard korun. Mezi uchazeči jsou podle zdrojů týdeníku Euro skupina Société Générale a její česká dceřiná společnost Komerční banka a Moneta Money Bank.

Prodej části UniCredit Bank by představoval největší transakci v historii tuzemského bankovnictví. „Podle našich odhadů se hodnota stoprocentního podílu české a slovenské UniCredit Bank může pohybovat kolem osmdesáti až devadesáti miliard korun,“ uvádí ředitel společnosti Patria Corporate Finance Marek Rehberger s tím, že bude záležet na zájmu případných kupců a hodnotě synergií. „Lze očekávat, že zájem by byl poměrně významný a výsledná cena by se mohla pohybovat i výrazně výše,“ dodává.

Dosud největším bankovním obchodem byla privatizace Komerční banky, kterou získala v roce 2001 francouzská Société Générale. V té době zaplatila za státní 60procentní podíl 40,2 miliardy korun, což celou banku oceňovalo na 67 miliard.

„Je naším dobrým zvykem, že nekomentujeme jakékoli spekulace,“ uvedl na dotazy týdeníku Euro k jednáním mluvčí UniCredit Andrea Morawski. Italská skupina sice nezahájila aktivní proces prodeje, neboli nenajala si ještě žádné finanční a právní poradce, ale počáteční jednání se zájemci už probíhají. „Italové indikovali, že pokud by dostali dobrou nabídku, tak by ji zvážili,“ říká dobře informovaný zdroj z bankovních kruhů, který si nepřál být jmenován.

Jednání jsou sice v počáteční fázi, nicméně o rozhovorech jsou pečlivě informovány centrály jednotlivých bankovních skupin. „Konsolidace dává v současnosti smysl jakékoli bance,“ uvádí k poměrům na trhu zmíněný bankovní zdroj.

O UniCredit Bank projevila zájem francouzská Société Générale. Jednání mají probíhat dokonce na vrcholné úrovni Paříž–Milán. „Ke spekulacím na trhu se Komerční banka nevyjadřuje,“ říká mluvčí banky Pavel Zúbek.

Spojení Komerční banky a UniCredit Bank by dávalo podle expertů smysl.

Komerční banka už totiž nemůže příliš organicky růst a jedinou cestu k navýšení velikosti je převzetí konkurenta. Akvizicí UniCredit by navíc vznikla na tuzemském trhu nová bankovní jednička. Aktiva sloučených bank – KB a UniCredit – by se totiž dostala k úrovni 1,6 bilionu korun.

Komerční bance by se navíc zlepšil poměr nákladů k výnosům. Tento poměr měla banka na konci uplynulého roku ve výši 45,2 procenta.

Ve hře jsou však i námluvy UniCredit Bank s Monetou Money Bank. Oba bankovní domy spolu už několikrát jednaly.

„Stoprocentně probíhají rozhovory mezi Monetou a UniCredit,“ řekl týdeníku Euro finančník blízký vedení tuzemské UniCredit Bank, který si nepřál být jmenován. Nejde přitom o nahodilá setkání v kavárně, nýbrž o oficiální rozhovory, o nichž je informována italská centrála UniCredit i akcionáři Monety.

UniCredit chtěla už při uvedení Monety na pražskou burzu nakoupit část akcií banky a pečlivě primární úpis sledovala. Motivace je i na druhé straně, kde o propojení, či dokonce akvizici tuzemské UniCredit debatuje vedení Monety v čele s generálním ředitelem Tomášem Spurným. „Ze strany Monety je o UniCredit velký zájem. Spurný má v Monetě velké slovo a zajímá se o to,“ dodal zmíněný finančník. Moneta Money Bank nechtěla informace týdeníku Euro komentovat.

Problém ze strany Monety však může být, že by musela získat na nákup UniCredit Bank peníze od akcionářů, mezi nimiž jsou zejména institucionální fondy. V případě Monety a UniCredit Bank by proto mohlo jít i o variantu, kdy se spojí rovní partneři na rozdíl od transakce, při níž by Komerční banka převzala UniCredit.

Moneta a UniCredit Bank by se vhodně doplnily. Moneta má silnou klientskou základnu v oblasti drobných klientů a obsluze malých živnostníků. UniCredit Bank zase má silné korporátní bankovnictví, přičemž retail nikdy nepatřil k hlavním zdrojům její ziskovosti.

Vhodné doplnění byznysů by zároveň znamenalo, že bude menší propouštění oproti scénáři, kdy by KB pohltila UniCredit Bank. Oba bankovní domy mají totiž silné korporátní bankovnictví, které by po spojení muselo zeštíhlet.

Italové si nicméně mohou v klidu českou a slovenskou odnož ponechat, pokud nedostanou nabídku, která by splnila jejich předpoklady. Italská finanční skupina totiž na začátku března úspěšně navýšila kapitál o téměř třináct miliard eur (zhruba 350 miliard korun). Nemusí tak – aspoň v nejbližších měsících – rozhodně prodávat pod tlakem a za každou cenu. Italská skupina si navíc českých a slovenských aktiv vysoce cení a považuje je za klíčová.

bitcoin_skoleni

Nabídnutá cena bude muset být proto skutečně velkorysá, aby splnila požadavky italské matky.

O autorovi| gallistl@mf.cz zatloukal@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?