Pokud má být oteplování udrženo na úrovni 2°C, měla by Evropská unie snížit emise skleníkových plynů nejméně o 30 %, zdůraznili zelení aktivisté a europoslanci před dvoudenním zasedáním hlav států a vlád, které se nyní koná v Bruselu.
Autor: Profit
„Vrcholní představitelé členských zemí by měli svým mezinárodním partnerům navrhnout ochranný balíček 30:30, tedy 30% snížení emisí skleníkových plynů a 30 miliard eur na ochranu klimatu v rozvojových zemích,“ prohlásil německý socialistický europoslanec Jo Leinen, který je zároveň předsedou parlamentní výbor pro životní prostředí a vůdce parlamentní delegace na konferenci OSN v Kodani. Zde se jedná o dokumentu, který by nahradil Kjótský protokol, jehož platnost končí v roce 2012.
Evropské země se již jednostranně zavázala, že sníží do roku 2020 produkci uhlíkových emisí o 20 % oproti úrovni z roku 1990. Evropští lídři navíc podle předběžných výsledků přijatých na summitu EU míří na kodaňskou konferenci s návrhem snížit emise v EU až o 30 %, pokud se ostatní rozvinuté země zavážou ke srovnatelným cílům a rozvojové státy k tomu přispějí závazky, které odpovídají jejich možnostem. Právě neochota přijímat velké závazky a finančně podporovat rozvojové země jsou hlavními překážkami při vyjednávání.
„Role EU jako lídra v otázkách ochrany klimatu nesmí být prázdnou skořápkou, ale musí být podložena přesvědčivými závazky,“ prohlásil Leinen a dodal, že současné návrhy nestačí k tomu, aby se míra oteplování udržela maximálně na úrovni 2°C.
Návrhy, které jsou nyní „na stole“ netěší environmentalisty ani zelené. „V Unii dochází ke statistickým anomáliím, kdy téměř polovinu redukce emisí od roku 1990 zapříčinil krach bývalých sovětských průmyslových zařízení a nedávná ekonomická krize spíše než opatření Unie,“ tvrdí zelená europoslankyně, Finka Satu Hassi.
Více na EurActiv.cz.