Menu Zavřít

Uniklý audit: Propojení Čapího hnízda s Agrofertem nelze prokázat ani vyloučit

26. 5. 2017
Autor: čtk

Na twitterovém účtu skupiny Julia Šumana, která v uplynulých týdnech zveřejnila nahrávky bývalého vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), byla vydána auditorská zpráva ministerstva financí o farmě Čapí hnízdo. Dokument vypracovaný v loňském roce analyzuje skutečnosti kolem projektu, na který byla čerpána dotace 50 milionů korun, a dochází k závěru, že nelze prokázat ani vyloučit propojení Čapího hnízda s holdingem Agrofert v době žádosti o dotace.

Pokud by propojení existovalo, farma by neměla šanci dotaci určenou pro malé a střední podniky získat.

Auditoři konstatují, že nedokážou posoudit, zda byla farma Čapí hnízdo nezávislým malým nebo středním podnikem, když o dotaci žádala. „Důvodem je skutečnost, že auditorský tým není schopen posoudit, zda společnost Agrofert Holding, a.s. či nějaká z propojených společností nepůsobily na stejném relevantním trhu či sousedním trhu,“ uvádí zpráva.

„Auditorský tým je přitom přesvědčen, že ostatní znaky propojení (s ohledem na rodinné vazby, obchodní vztahy, hospodářské propojení a přístup k finančním trhům bez typických obtíží malých a středních podniků) byly prokázány,“ napsali auditoři. Podezření podle nich zvyšuje i skutečnost, že auditorský tým nedostal listiny přítomných na valných hromadách Čapího hnízda v letech 2008 až 2010. Auditorská zpráva konstatuje, že konečné posouzení záležitosti podléhá Evropské komisi.

Společnost Imoba, která farmu Čapí hnízdo provozuje a která patří do svěřenských fondů spravujících Babišův majetek, uvedla, že nemožnost potvrdit i vyvrátit spojení Agrofertu s farmou je důsledkem toho, že auditoři nedokončili svou práci. Imoba rovněž poukázala na další informace obsažené v textu auditorské zprávy, podle nichž byly výdaje projektu způsobilé pro čerpání dotace, byly splněny podmínky doby fungování společnosti v oboru cestovního ruchu a nebyly porušeny podmínky dotační výzvy.

Kauzou Čapí hnízdo se zabývá policie. Okolnosti získání dotace prověřuje také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně dosáhla na evropskou dotaci, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš loni v březnu na mimořádné schůzi Sněmovny ke kauze Čapí hnízdo svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.


„Babišův“ živý policejní spis má prověřit sněmovní komise:

Sněmovna zřídí komisi k únikům ze spisů policie, ke kterým se měl dostat Babiš

Andrej Babiš


Čapí hnízdo na Benešovsku nabízí prostory pro pořádání konferencí, firemních nebo společenských akcí. Na minulou sobotu sem Babiš na dříve ohlášenou oslavu pětiletého výročí Nadace Agrofert pozval k rozloučení zaměstnance ministerstva financí, z jehož vedení byl v tomto týdnu odvolán. V červenci má mít Babiš na Čapím hnízdě svatbu s dlouholetou partnerkou Monikou.

EBF24

Letos na počátku února převedl Babiš svůj majetek, včetně koncernu Agrofert, do svěřenských fondů. Reagoval tak na zákon o střetu zájmů, podle kterého se omezuje přístup firem vlastněných členy vlády ke státním dotacím. Před odvoláním z vlády Babiš řekl, že se nechystá své společnosti znovu ze svěřenských fondů vyzvednout.

Přečtěte si o uniklých Babišových nahrávkách:

Útok na podstatu systému: Bělobrádek chce, aby nahrávky Babiše prověřila BIS

Policie šetří kauzu Babišových nahrávek, ujistila Bezpečnostní radu

Kauza Babišových nahrávek míří výš: europarlament bude řešit politické zneužití médií v Česku


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).