Nizozemskou reprezentaci stihl spravedlivý trest
Poradenská a auditorská společnost KPMG se v České republice před několika týdny přestěhovala do nového sídla poblíž pražského hotelu Hilton. Partner a šéf divize Financial Advisory Services pro střední a východní Evropu Alexander Verbeek se přitom kromě nové kanceláře mohl těšit také z prestižního ocenění Poradce roku při transakcích středních podniků, které KPMG udělil odborný časopis Thompson Financial Acquisitions Monthly. S týdeníkem EURO si nad kávou popovídal nejen o podnikových financích.
EURO: Získat ocenění jako nejlepší je určitě dobrý pocit. To však jistě neznamená, že máte vyhráno. Jak sledujete konkurenci? VERBEEK: KPMG vedlo tabulky počtu předmětných transakcí řekněme posledních šest až sedm let. Pokud se však podíváme na objem těchto obchodů, jsme samozřejmě daleko za jmény jako Goldman Sachs nebo JP Morgan. To mimo jiné ukazuje, v jakém segmentu trhu jsme silní. Nejvíce nás zajímají transakce středně velkých subjektů, jinými slovy všechny obchody pod jednu miliardu dolarů. Když se podíváte na další firmy z velké čtyřky, zjistíte, že KPMG má v tomto segmentu unikátní pozici.
EURO: V posledním období však globální tržní prostředí poradcům při transakcích zrovna nepřeje. Investiční banky prošly krvavou lázní a propustily tisíce zaměstnanců. Co se událo v našem regionu?VERBEEK: Počet obchodů se v posledních letech skutečně prudce snížil. Jen v roce 2002 byla jejich hodnota o polovinu menší než v roce předchozím a stejný pokles bylo možné pozorovat také o rok předtím. V rámci střední a východní Evropy však mohu v našem případě mluvit o štěstí. Tento globální pokles jsme totiž téměř nezaznamenali. Minulý rok sice výrazněji poklesl počet transakcí, ale na místním trhu zase probíhaly velké privatizace. Mohu říct, že to byl bezkonkurenčně nejrušnější rok od doby, kdy jsme v Česku vstoupili na trh.
EURO: Pokud se podíváme na aktuální a budoucí vývoj, jaká máte očekávání? Existují nějaké trendy, třeba v souvislosti s očekávaným vstupem do Evropské unie, které stojí za zmínku? VERBEEK: Zajímavé je, že aktuálně máme poměrně velký počet žádostí našich západoevropských klientů o vyhledávání potenciálních cílů pro akvizice na místním trhu. Například jen za minulý týden se na nás v obdobné záležitosti obrátili tři klienti. To mě velice překvapilo, přestože v Česku působím již mnoho let. Vypadá to, že společnosti v západní Evropě se teprve teď probudily a uvědomily si, že do unie budou vstupovat nové země. V České republice se totiž pod vlivem vstupu do unie funguje již několik let, avšak Evropská unie si asi jen pomalu uvědomuje, že bude přibírat. Jde sice o relativně malé obchody s objemem pěti až 30 milionů dolarů, ale jejich nárůst je poměrně výrazný.
EURO: Projevily se nějak na vaší práci skandály jako Enron? Lidé z mezinárodního byznysu říkají, že používání SPV (Special Purpose Vehicle – pozn. red.) dostalo v mnoha případech černou nálepku právě proto, že například zmíněný Enron byl těmito strukturami přímo posedlý a měl jich hodně přes tisíc. VERBEEK: Je třeba si uvědomit, že SPV nemusí nutně mít s nekalými praktikami něco společného. Tyto struktury stabilně fungují v mnoha legitimních obchodech a často se používají i při prostém převzetí jedné společnosti druhou. Z mého pohledu střední a východní Evropy se v této oblasti téměř nic nezměnilo. Velké změny v souvislosti s Enronem zato vidím v oblasti corporate governance. Celý Sarbane-Oxleyův zákon výrazně zasáhl do spletitých vztahů mezi společnostmi, konzultanty, auditory, právníky a investičními bankéři.
EURO: Českou republiku teď trápí spíše jiné problémy, jako formování obecných zásad používání zfalšovaných dokumentů při podvodných konkursech. Co říkáte na dění v Union bance? VERBEEK: Celou kauzu sleduji s velkým zápalem, asi stejně jako děti sledují akční komiksový seriál. Konečně se naplno odkrylo to, o čem již delší dobu kolovaly pochybnosti. Současný systém konkursních správců a soudců skrývá neuvěřitelný potenciál pro nekalé jednání. V minulosti se stala celá řada událostí, kolem nichž se točily otazníky, avšak dál se nic nepodniklo. Svým způsobem jsem rád, že celá kauza vznikla. Její pozadí bylo tak zřejmé a troufalost dosáhla neuvěřitelných rozměrů, že ji nebylo možné přehlédnout. Doufám, že nyní nastanou velké změny, ať už v zákonu o konkursu a vyrovnání nebo v chování konkursních soudců a správců.
EURO: Myslíte, že se státu podaří výrazněji potlačit rozbujelou korupci? Poslední průzkum Transparency International Česko už zařadil nebezpečně blízko státům, jako je například Nigérie. VERBEEK: Lidé si tu vždy velice stěžovali na to, že právo je slabé a nedokáže nepravosti dobře postihnout. Osobně jsem však spíše přesvědčen, že jde hlavně o to, zda vůbec existuje snaha viníky potrestat. Řekl bych, že mnohem větším problémem je etické povědomí lidí a prostředí, ve kterém se toto povědomí formovalo. Někteří tu zbohatli velice rychle, avšak někdy ne zrovna poctivě, což dávalo ostatním negativní příklad. Stále ještě čekáme na prvního vysoce postaveného byznysmena nebo politika, který bude za své nekalé skutky odsouzen a uvězněn. Řekl bych, že vlastní přistoupení k Evropské unii bude mít na pozitivní změny v této oblasti poměrně malý vliv. Podívejte se třeba na Itálii, která je jako členská země pěkným příkladem. Země, kde korupce vůbec neexistuje, zkrátka na této planetě není. Důležitá je však její míra a vůle společnosti toto jednání adekvátně potrestat.
EURO: Jako Holanďana se vás jistě nemusím ptát, jestli sledujete fotbal. Jak hodnotíte dosavadní vystoupení české i nizozemské reprezentace v jedné kvalifikační skupině pro mistrovství Evropy? VERBEEK: Vzájemný březnový zápas v Rotterdamu se mi opravdu líbil. Osobně jsem se trochu bál, že Nizozemsko doma prohraje. Mužstvo je sice plné hvězd, ale rozhodně v něm nepanuje takový týmový duch jako v případě Česka. Při hře jsem ale měl pocit, že oranžoví hráli o něco lépe. Výsledek ovšem byl pro holandský tým zaslouženým trestem za pochybné vítězství při legendárním utkání na Mistrovství Evropy 2000, kdy mu k vítězství velice pomohl pan rozhodčí Colina. Už teď se těším na rozhodující zápas, který se bude hrát v Praze.