Menu Zavřít

Univerzity nechtějí Dobešovu reformu

20. 1. 2012
Autor: Euro.cz

Školství

Univerzita Karlova dala minulý týden hlasitě najevo nesouhlas s připravovanými změnami ve vysokém školství. Vedení školy, učitelé i studenti odmítají návrhy zákona o vysokých školách a zákona o finanční pomoci studentům, které tvoří základ chystané reformy. Na čtvrtečním setkání na pražské právnické fakultě schválila akademická obec největší české univerzity rezoluci, v níž návrhy označila za nekvalitní a nebezpečné. Oba návrhy zákonů již dříve odmítla také Česká konference rektorů, Rada vysokých škol a dvacet z celkem šestadvaceti akademických senátů.

Podle zástupců vysokých škol by přijetí návrhů znamenalo likvidaci samosprávného charakteru veřejných vysokých škol a omezení jejich nezávislosti. Zdůrazňují, že v kombinaci s nízkou úrovní české politické kultury by ztráta autonomie pravděpodobně znamenala podřízení škol politickým a komerčním zájmům. Akademickým obcím vadí hlavně nové postavení správních rad. „Podle nového zákona by byl jejich vliv výrazně posílen na úkor akademických senátů. Tato tělesa, jmenovaná z jedné třetiny ministrem školství, by měla poslední slovo v rozhodování o tak zásadních věcech, jako je statut školy nebo její rozpočet,“ říká Miroslav Jašurek, předseda studentské komory Rady vysokých škol.

EBF24

Neméně hlasitě vysoké školy protestují také proti věcnému záměru zákona o finanční pomoci studentům, který má zavést školné. Chybí v něm prý seriózní analýza dopadů na studenty a vyčíslení zátěže pro státní rozpočet. „Česká konference rektorů se shodla na tom, že pokud by byl v této podobě návrh realizován, nepomůže ani vysokým školám, ani studentům. Zato pomůže bankám, kterým stát bude z prostředků na vysoké školství hradit úroky z půjček,“ řekl rektor Karlovy univerzity Václav Hampl. Oběma návrhům je vyčítána nízká kvalita zpracování. Podle vědecké rady pražské právnické fakulty, v níž zasedá například předseda Nejvyššího správního soudu Karel Baxa nebo Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu, návrh nového zákona o vysokých školách neodpovídá po věcné ani formální stránce požadavkům na legislativní text. Oba materiály by měla v nejbližší době projednat vláda. Pokud nebudou odmítnuty, školy plánují další protesty.

  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).