Menu Zavřít

UOOZ u Ústavního soudu

10. 4. 2017
Autor: Euro.cz

Senát Ústavního soudu, vedený jeho předsedou Pavlem Rychetským, by se měl v dohledné době začít zabývat velice podivným případem. Hlavní roli v něm hraje dnes už bývalý Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Jeho bývalý náměstek Petr Plaňanský působil po odchodu od útvaru, kdy se s jeho šéfem Robertem Šlachtou rozešel ve zlém, na ministerstvu vnitra jako šéf interního auditu. Poté, co narazil na jisté ekonomické nesrovnalosti na svém bývalém pracovišti, začala policie vyšetřovat údajné okradení jedné z jeho podřízených na ministerstvu vnitra. A Plaňanský byl následně odsouzen k patnáctiměsíční podmínce za to, že tuto krádež kryl.

Jenže postupem času se začaly objevovat informace, že odsouzení Plaňanského bylo pomstou tehdejšího vedení ÚOOZ za audit, který v útvaru prováděl. Nasvědčuje tomu například odposlech jednoho z bývalých detektivů ÚOOZ, když si telefonoval s informátorem šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty Albinem Arifovičem. „Oni se rozhodli, že Petra potopí, a jak dělal na vnitru, tak vymysleli a vpodstatě zalepili ženskou, která tvrdí, že se jí z trezoru ztratil je tam normálně slyšet Šlachta…“ zaznělo mimo jiné v odposleších hovorů mezi Arifovičem a bývalým Šlachtovým detektivem.

Plaňanský proto požádal o obnovu procesu, kde se odposlechy pořízené Generální inspekcí bezpečnostních sborů přehrávaly. Jenže soud přes jasné důkazy o prapodivných aktivitách vedení ÚOOZ jeho žádosti nevyhověl. Plaňanský se proto obrátil na Ústavní soud, stížnost na něm leží už skoro rok a Rychetského senát by se jí měl brzy zabývat.

Praktiky, které vedení ÚOOZ používalo a v hojné míře je uplatňovalo i v kauze Nagygate, by neměly zapadnout. Zvlášť když smrdí trestným činem „nejčestnějšího“ policajta na světě.

Babišovu kofolu?

Ne, děkuji

Zatímco majitel výrobce autodílů Brano a viceprezident Sdružení automobilového průmyslu Pavel Juříček bude kandidovat za hnutí ANO do sněmovny nejspíš jako lídr na severní Moravě, jeho stranický kolega a další severomoravský byznysmen Janis Samaras Babišovu nabídku stát se politikem odmítl.

Vlastník středoevropského nápojářského gigantu Kofola chce zůstat mimo volené funkce i kvůli tomu, aby jeho výrobky nebyly veřejně spojovány s politikou.

Redakce Odposlechu získala informaci, že Samaras se děsí toho, že proti kofole a dalším limonadám z jeho impéria se v rámci předvolební kampaně strhne bojkot lidí, kteří s Babišem nesouhlasí. Česká společnost je prý podle něj nezdravě rozdělená, ajeho případné politické angažmá by se tak mohlo projevit v tržbách Kofoly.

Zkrátka když prodáváte pedály do aut, klidně se můžete s Babišem objímat kolem ramen. Ale když točíte černou limonádu, nemůžete se šéfa ANO ani dotknout.

Bodejť by tě Klekánice…

Není v Česku většího odborníka na lehké topné oleje než bývalá novinářka Jana Lorencová. V 90. letech si na daňové kauze udělala jméno, odhalila několik podvodů, znala celou chobotnici. O to překvapivější je, že dnes jako poslankyně zvolená za ANO neprotestovala proti tomu, aby Andrej Babiš svěřil volební strategii celého hnutí Petru Morcinkovi.

Ostravský podnikatel mimo jiné pracoval jako jednatel dnes už zaniklé společnosti Bohemia Brod, která v případu lehkých topných olejů také figurovala.

Těžko říct, jak se Lorencová smíří s tím, že kampaň jí bude řídit muž z kauzy, o níž v Klekánici natočila mnoho reportáží.

Miss brexit

Sekce pro evropské záležitosti na Úřadu vlády přišla před časem s nezvyklou soutěží: hledá se miss brexit. Prvotní vyhlášení výsledků se ale postupně trochu zkomplikovalo. Vítěze výběrového řízení na pozici úředníka, který bude za Česko hlavním vyjednávačem o odchodu Británie z Evropské unie, oznámil už 10. března tehdejší státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza na svém twitterovém účtu.

bitcoin_skoleni

„Cestou zpátky zEvropské rady se Soňou Machovou, českou tváří vyjednávání o brexitu a šéfkou našeho brexit týmu,“ napsal Prouza a text doplnil fotografií, kde vedle pohledné úřednice klečí na sedadle letadla.

Později se však ukázalo, že Soňa Machová není šéfkou žádného odboru ani oddělení na Úřadu vlády. Je pouhou úřednicí a spadá pod Lucii Šestákovou, která vede odbor přímo se zabývající brexitem. „Soňa spadá pod Lucii Šestákovou,“ potvrdil Odposlechu nový státní tajemník Jan Král. Takže kdo je tady skutečnou miss brexit a kdo pod koho padá? •

  • Našli jste v článku chybu?