Spojené státy americké mají kvůli své dominantní pozici v mezinárodním systému přirozeně mnoho nepřátel. Právě země jako Rusko, Čína, nebo Turecko si přejí, aby se mezinárodní vztahy více vyrovnaly. Nevynechají tak žádnou příležitost k tomu, aby světovou veřejnost přesvědčily, že USA dlouhodobě upadají.
Čína by ráda zrovnoprávnila své vztahy s USA, dlouhodobě se snaží vyplnit vakuum po Sovětském svazu, který se rozpadl na počátkem devadesátých let. Proto se zřejmě není čemu divit, když pomocí státních médií obviňuje Američany z dvojích standardů: když kritizujete brutální potlačení hongkongských protestů, tak byste neměli mlátit a zabíjet své občany.
„Smrt George Floyda reflektuje závažnost rasové diskriminace a policejní brutality v současné Americe,“ uvedl Lijian Zhao z ministerstva zahraničních věcí. Hua Chunyin, mluvčí ministerstva zahraničních věcí, zase sdílela na Twitteru příspěvek americké diplomatky, která kritizovala čínský přístup k Hongkongu, s textem posledních slov George Floyda „nemohu dýchat“. Právě tím chtěla poukázat na údajný americký „dvojí metr“, se kterým přistupuje k protestům.
Kritika ze strany Číny ohledně rasismu je však přinejmenším
sporná. Během pandemické situace vyšly na povrch informace o chování
čínských úřadů ve městě Kanton, kde žije početná africká komunita. V souvislosti
s koronavirovými opatřeními byli například vyhazování z ubytování, oficiální
zdůvodnění přitom bylo právě riziko rozšíření onemocnění covid-19.
Překvapivější však je vyjádření tureckého autoritářského prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana označující smrt George Floyda za výsledek rasistického a fašistického přístupu. Nejednalo by se o nic zvláštního, kdyby Turecko nebylo oficiálně americkým spojencem v Severoatlantické alianci. Erdogan tak pokračuje v trendu vzdalování se od západu, kam ještě před pár lety Turecko směřovalo.
Právě Turecko v posledních letech nechvalně proslulo svým přístupem k vlastnímu obyvatelstvu. Od roku 2016, kdy proběhl neúspěšný puč vůči prezidentu Erdoganovi, trpí turečtí novináři, opoziční politici nebo zástupci neziskovek útlaku ze strany státního aparátu, který je mnohdy donutil opustit svou vlast a začít nový život v emigraci.
Ani Rusko si nenechalo ujít příležitost a zkritizovalo USA
za jejich přístup k protestům. „Díkybohu, že tyto věcí se dějí v Americe
a ne v Rusku,“ uvedl mluvčí Kremlu Dimitrij Peskov. Rusko má však v současnosti
své hluboké problémy s rozšířením onemocnění covidu-19, i proto zřejmě
vítá, že se světová média věnují americkému dění.
Pravděpodobným cílem všech zúčastněných zemí je odvedení
pozornosti od jejich aktivit. Turecko neustále dodává zbraně do Libye a Sýrie,
Čína se v posledních dnech nervózně posouvá na hranicích s Indií a Rusko
má velké potíže s pandemií. Tato rétorická cvičení zřejmě nebudou mít žádný
dopad, není ale pochyb, že si američtí nepřátelé dočasnou morální nadřazenost
užívají.