Jestli měly dosavadní kroky vlády v zavedení elektronické evidence tržeb (EET) alespoň teoretické opodstatnění, nynější rozšíření pro řemeslníky je ztělesněním toho nejhoršího, co může projekt znamenat. Přináší nejvíce bariér a bude mít pro státní rozpočet nejmenší efekt. A hlavně jde o další státní šikanu vůči lidem, kteří se snaží podnikat.
Babišova vláda se rozhodla zavedením třetí a čtvrté vlny EET zkomplikovat život nejen té nejohroženější podnikající skupině, ale spolu s tím nám všem, kteří čas od času potřebujeme její služby.
Souhlasíte s dalším rozšířením EET?
Už teď panuje na trhu kritický nedostatek řemeslníků. Vinou vlády může být ještě hůře.
Nejde jen o dojmy. Šéfové jednoho z tuzemských pokladních systémů si udělali průzkum, jak v rámci 3. a 4. vlny rozšířit svůj produkt. V průzkumu, který poté zveřejnili, jim vyšlo, že řemeslníci na hranici důchodového věku raději odejdou na odpočinek, než by běhali po domácnostech s mobilem a terminálem.
Přečtěte si komentář: Živnostníci, plačte
Navíc při současné široké nabídce práce je pro ty ostatní daleko snadnější nechat se zaměstnat ve fabrice než snášet nové a nové ústrky vlády. Ze stejného průzkumu vyplynulo, že zavedení EET je pro polovinu oslovených řemeslníků, elektrikářů či kadeřníků komplikací, se kterou si upřímně nevědí rady.
Kabinet by své tažení za EET mohl ospravedlnit jen tehdy, pokud by projekt plnil státní pokladnu. Je ale zřejmé, že prezentace ministerstva financí byla vždy jen hrou s čísly. Stačí se detailněji pídit po tom, jak ministerstvo k číslům o efektivitě EET dochází.
Tu práci si dal analytik Michal Škop. Vzal vzorec ministerstva a přesně ho replikoval na obory, kde vůbec nebyla EET zavedena. A jak se ukázalo, neexistující evidence „pomohla“ výběru daní i tam. A tak je to v tomto cirkuse kolem EET se vším.
Čtěte další texty Petra Weikerta