MINISTERSTVO ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ Žádné české ministerstvo nemusí hasit tolik potíží najednou jako resort životního prostředí. Evropská unie hrozí Česku odebráním dotací na téměř všechny stavební projekty, protože tuzemské zákony příliš neuznávají evropskou normu o vlivu staveb na životní prostředí (EIA). Letitý problém musí právě nyní vyřešit úřad Richarda Brabce.
K tomu se přidávají potíže s nečerpanými eurodotacemi, Evropě necháme v pokladně až 20 miliard jen na životní prostředí. A aby toho nebylo málo, zvedají se také nespokojené hlasy starostů kvůli chystané novele zákona o odpadech.
Zákon se měl měnit už nyní. Ministerstvo ale prozatím couvlo. Ministr Brabec ve sněmovně zvýšení poplatků za odvoz odpadu a zákaz skládkování recyklovatelného nepodpořil a s ním i poslanci. Jenže rozhodnutí je to jen dočasné.
Úpravy přinesli poslanci do projednávané novely, která se týká nakládání s elektroodpadem. „Nepodpoříme pozměňovací návrhy v této chvíli a o těch klíčových věcech, o kterých ale jinak nepochybuji, že jsou správné, budeme pokračovat v odborné debatě,“ uvedl ministr. Připustil, že ke změně postoje ho vedla kritika, že chce zásadní změnu v oblasti komunálního odpadu provést formou poslanecké úpravy bez řádného projednání a domyšlení důsledků například pro obce.
Obce měly například už od příštího roku zajistit tříděný sběr nejen papíru, plastů a skla, ale také kovů a biologicky rozložitelných odpadů. Poplatky za skládkování odpadu měl návrh ANO postupně zvýšit ze současných 500 na 600 korun v roce 2015 a až na tisíc korun v roce 2020. Skládkování rozložitelného odpadu chtělo ANO prostřednictvím návrhu svého poslance Ladislava Oklešťka úplně zakázat od roku 2023.
Novelu zákona o vlivu staveb na životní prostředí už projednala vláda. Měla by začít platit od 1. ledna 2015, jinak hrozí problémy s čerpáním evropských dotací. Ztráty by podle ministerstva mohly být až ve stovkách miliard korun.