Menu Zavřít

Úřednice za 100 tisíc? Stropnický svou poradkyni umí ocenit

4. 11. 2016
Autor: čtk

Tolik nebere náčelník generálního štábu ani náměstci. Ministr obrany Martin Stropnický udělal z poradkyně Zuzany Lieblové svého nejlépe placeného úředníka.

Pokud se mluví o nedostatku peněz a podvyživených ministerstvech, na předních příčkách pokaždé skončí obrana. Ostatně stačí připomenout nízké platy vojáků, kteří navíc musejí po svých velitelích a generálním štábu složitě vymáhat i příplatky za odsloužené přesčasy.

Jak ale dokazuje případ úřednice Zuzany Lieblové, ministerstvo obrany pod vedením Martina Stropnického (ANO) používá při odměňování svých zaměstnanců různé metry.

Když v prosinci 2014 přišla jako čerstvá posila vyzbrojovací sekce, činil její nástupní příjem v průměru 107 250 korun. Letos si zatím každý měsíc vydělala 104 484 korun. Ministerstvo obrany prozradilo týdeníku Euro detaily o nadstandardním odměňování řadové úřednice až na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím.


Přečtěte si více z rezortu, kterému šéfuje Martin Stropnický:

Švédové staví miliardový radar pro českou armádu

Čeští zbrojaři loni slavili rekord. Nejvíc vyváželi do Iráku

Hra nervů končí. Stropnický poslal generála do Švédska


„Paní Lieblovou jsem pozval na ministerstvo, aby nám pomohla se zjednodušením organizační struktury a s optimalizací procesů“ vysvětluje Jiří Borovec, bývalý náměstek pro vyzbrojování, proč Zuzanu Lieblovou od 1. prosince 2014 zaměstnal.

Její měsíční příjem je zarážející především ve srovnání s výdělkem většiny členů nejvyššího vedení ministerstva. Loni si celkově přišla na 1 287 312 korun, zatímco třeba roční plat náměstka pro vyzbrojování Daniela Koštovala činil 1 176 185 korun, náměstka pro řízení sekce průmyslové spolupráce Tomáše Kuchty 1 132 163 korun, náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře 1 191 721 korun či Petra Charváta, ředitele odboru bezpečnosti, 819 481 korun.

Na podivné praxi nic nezměnil ani loňský odchod Borovce z resortu. Lieblová pouze přešla z vyzbrojovací sekce do kabinetu ministra, kde pracuje jako Stropnického poradkyně.

Mám manažerskou praxi

Zjistit, č ím je Lieblová pro Stropnického tak nepostradatelná, nelze. Ministr na dotazy týdeníku Euro neodpověděl. Otázek je přitom hodně.

Stačí se podívat na zaběhnutou praxi: Plat poradců jinde dosahuje zhruba poloviny toho, co si vydělá Zuzana Lieblová u Stropnického. Odměny se pak obvykle pohybují kolem dvaceti tisíc a ministři je udělují jednou či dvakrát do roka.

Ostatně podobně to do nástupu Martina Stropnického fungovalo i na ministerstvu obrany. „Takový plat (jako Zuzany Lieblové - pozn. red.) není vůbec běžný,“ kritizuje Alexandr Vondra (ODS), který resortu šéfoval v letech 2010 až 2012. „Mí poradci měli padesát, maximálně šedesát tisíc. Kdybych jim dával víc, tak bych byl okamžitě vláčen a bičován na prvních stránkách novin,“ zlobí se Vondra.

Ajak to vidí sama Lieblová? „Mám praktickou manažerskou zkušenost, i proto se na mě pan ministr obrátil,“ myslí si. K Jiřímu Borovcovi se dnes příliš nezná. „Svou dráhu bych s ním nespojovala. Když jsem přicházela na ministerstvo, přecházel z ekonomické sekce do vyzbrojovací. Tam jsem zamířila především proto, abych se s činností a působností vyzbrojovací sekce seznámila,“ tvrdí.

Přečtěte si o nejčerstvější nehodě Pandurů:

V Táboře se srazilo pět Pandurů s autem. Zraněno je třináct lidí

Transportéry Pandur

Roman Hrabačka, ředitel kabinetu ministra, v oficiálním vyjádření pro týdeník Euro uvádí, že obrana Lieblové poskytuje tak vysoký příjem i proto, aby ji nepřetáhla soukromá sféra. „Bylo zapotřebí získat z vnějšího prostředí zkušeného odborníka, kterým resort nedisponuje,“ píše Hrabačka a zmiňuje její praxi v auditorské firmě KPMG.

Jenže tam sedmačtyřicetiletá Lieblová podle svého životopisu pracovala na přelomu tisíciletí - mezi roky 1999 a 2003. Dalších jedenáct let pak s Rostislavem Frysem - mimochodem dalším poradcem Martina Stropnického - založila a vedla společnost Business Consulting Group (BCG).

Podle výpisu z rejstříku se zaměřovali na zprostředkování obchodu a služeb či pořádání odborných seminářů. V říjnu 2014, krátce před příchodem Lieblové na obranu, se BCG stala majetkem firmy s jediným akcionářem s adresou v Panamě.

Připravuji kancelář

Zuzana Lieblová popisuje, že její práce pro Martina Stropnického navazuje na výsledky auditu, který si nechal úřad udělat v roce 2014. „Vyplynuly z něj nějaké závěry, pan ministr nechtěl, aby vyzněly naprázdno,“ přibližuje Lieblová.

A dodává, že připravuje návrhy řešení, jak zlepšit plánování nebo financování nákupů. Rovněž se prý podílí na vzniku celoresortní kanceláře, která zastřeší všechny klíčové projekty uvnitř ministerstva.

Výše měsíčního příjmu Lieblové je zarážející mimo jiné proto, že Stropnický má jinak pověst šetřivého ministra. Když se rozdělují odměny, úředníci obrany většinou závidí pracovníkům jiných úřadů. Obrana v průměru rozdává méně než jiné resorty. Byť existují výjimky. Loni si tu například na vůbec nejvyšší bonus ze všech - 210 tisíc korun - přišel náměstek Daniel Koštoval, přestože vyzbrojovací sekci vedl teprve od 1. června 2015, když předtím šéfoval oddělení obranné strategie. A navzdory tomu, že loni se toho ministerstvu nepodařilo příliš nakoupit a na poslední chvíli vymýšlelo, kam poslat zálohové platby, aby nemuselo do státního rozpočtu vracet neutracené miliardy.

MM25_AI

Proto se spekulovalo, že v udělení odměny sehrál roli i údajný příbuzenský vztah mezi manželkami Koštovala a Stropnického. „Něco takového absolutně odmítám. Moje žena není sestřenicí Veroniky Žilkové,“ brání se dnes Koštoval.


  • Našli jste v článku chybu?