Menu Zavřít

Úřednický e-mail

15. 9. 2006
Autor: Euro.cz

Ministerstvo informatiky obchází rozhodnutí antimonopolního úřadu

Dva tendry za téměř 850 milionů korun, vyhlášené letos v květnu ministerstvem informatiky, se zastavily. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyhověl společnosti GTS Novera a zakázal ministerstvu podepsat rámcové smlouvy na zajištění datové komunikace úřadů a na zavedení internetu do knihoven, dokud výběrová řízení neprošetří. Z dokumentu, který týdeník EURO získal, však vyplývá, že ministerstvo informatiky rozhodnutí antimonopolního úřadu obchází - doporučuje ministerstvům a dalším státním úřadům, pro které rámcové smlouvy vyjednává (viz box), aby začaly kontrakty s „předvybraným“ vítězem, společností Telefónica O2, bezodkladně uzavírat.

Pětiletá jistota.

Služby Komunikační infrastruktury pro veřejnou správu (KIVS) zajišťoval od roku 2001 Český Telecom (ČTc), kdy získal pětiletou několikamiliardovou zakázku bez výběrového řízení v důsledku nutných velkých počátečních investic do vybudování připojení všech lokalit. Loni se ministerstvo informatiky (MI) rozhodlo vypsat nový tendr a novou zakázku týkající se KIVS rozdělit do čtyř různých zadávacích řízení místo jedné komplexní služby poskytované ČTc. Účinnost nového zákona o výběrových zakázkách se neustále oddaluje, a proto ministerstvo muselo vypsat tendr podle starého znění zákona, který například neumožňuje uzavírat více rámcových smluv na jeden typ služeb. Především však MI výrazně zkrátilo dobu kontraktu u největších zadávacích řízeních na dva roky s případným jednoročním prodloužením, když stát využije opci.

Amortizační hendikep.

Právě jen dvouletá „jistota“ kontraktu byla podle Tomáše Budníka, ředitele komerční divize GTS Novera, hlavním důvodem nepřihlášení se operátora do tendru. „Zjevný nepoměr mezi rozsahem zakázky vyžadujícím vybudování rozsáhlé a nákladné infrastruktury a krátkou dobou závazného trvání kontraktu má za následek příliš pozdní návratnost vložených prostředků,“ řekl Budník týdeníku EURO. „Rozložení investic a jejich amortizace do pěti let je zcela jiné než pouze do dvou let. Každý kromě Telecomu, který již infrastrukturu v důsledku předchozí smlouvy vybudoval, je tím strašně hendikepovaný,“ dodává. Kdyby ministerstvo vyhlásilo tendr alespoň na tři roky, dokázala by prý GTS Novera nabídnout o deset až patnáct procent lepší ceny, než s jakými výběrové řízení vyhrála Telefónica O2, nástupce Českého Telecomu. To by v případě největšího kontraktu, ve kterém s nabídkou 645 milionů korun vyhrála právě Telefónica, znamenalo úsporu až 100 milionů korun.

MM25_AI

Obešli ÚOHS.

GTS Novera proto předložila na MI protest. Následně operátor podal na ÚOHS návrh na přezkum postupu ministerstva při zadávání těchto veřejných zakázek. Antimonopolní úřad zpochybnil způsob zadání tendrů a do prošetření zakázal ministerstvu informatiky uzavřít dvě „napadené“ smlouvy. Ministerští úředníci však rozhodnutí ÚOHS neberou vážně. Týdeník EURO získal e-mail, který zaměstnankyně MI předminulý týden rozeslala úředníkům zainteresovaných resortů a dalších státních úřadů. „ÚOHS vydal rozhodnutí zákazu uzavření smlouvy pro ministerstvo informatiky. Žádným způsobem ale nevydal zákaz uzavírání smluv pro vás - další zadavatele. Proto jsme vaším jménem a na váš účet vyzvali vybrané uchazeče k uzavření smluv na plnění jednotlivých veřejných zakázek. Smlouvy je nutné uzavřít bez zbytečného odkladu,“ zní e-mail podepsaný Janou V. - pravděpodobně Jana Vohralíková, náměstkyně bývalé ministryně informatiky Dany Bérové.
Antimonopolní úřad však po prostudování dokumentace k zakázce na přenosové služby, jež mají propojovat lokální sítě veřejné správy, zakázal uzavřít smlouvu také dalším 21 zadavatelům, tedy ministerstvům a státním úřadům. „Správní řízení v meritu věci, tedy zda byl, či nebyl porušen zákon, nebylo doposud uzavřeno,“ řekl týdeníku EURO Filip Vrána z tiskového odboru ÚOHS.

Co jsou rámcové smlouvy? Rámcové smlouvy se týkají zejména datové komunikace mezi ministerstvy a dalšími státními úřady, připojení knihoven k internetu a datového připojení orgánů veřejné správy. Oblast se nazývá Komunikační infrastruktura veřejné správy. Stát, zastoupený v tomto případě ministerstvem informatiky, vyjednává s dodavateli telekomunikačních a informačních služeb rámcové smlouvy, „osnovy“, kterých se mohou ministerstva a státní úřady držet při výběru dodavatele uvedených služeb. Stručně řečeno, každý zodpovědný ministerský úředník ví, za kolik může danou službu od ministerstvem informatiky vybraného dodavatele koupit. Rámcová smlouva nezavazuje ministerstva uzavírat smlouvy právě s tímto subjektem, mohou si zvolit i jiného dodavatele služeb, musí však na tyto dodávky vypsat speciální výběrové řízení.

  • Našli jste v článku chybu?