Holanďané si vybrali Česko a mohou být spokojení
Vypadá poněkud futuristicky, a to i na poměry začátku jednadvacátého století. Nový areál farmaceutické společnosti Ferring-Léčiva vyrostl takzvaně na zelené louce v roce 1999 na okraji Jesenice u Prahy. Je čtvrtým výrobním závodem skupiny Ferring a jeho majitelé mohou být spokojení. Česká investice se jim vrátila za tři roky a jesenická firma úspěšně prodává léky se značkou Ferring v řadě zemí střední a východní Evropy.
Rovněž generální ředitel Ladislav Horáček si nemůže stěžovat, že za ním není vidět kus práce. Vybudoval nový závod a také současnou prodejní strukturu. Ferring–Léčiva řídí už desátý rok. Říká, že obrat firmy se za tu dobu zvýšil na desetinásobek.
Jesenická firma není žádný obr. Její roční obrat – 350 milionů korun – se na celkových tržbách skupiny Ferring podílí jen dvěm procenty. Za loňský rok nicméně vykáže hrubý zisk přes 50 milionů korun. Zaměstnává přitom jen 46 lidí a několik dalších v reprezentační kanceláří na Slovensku.
Mezi pacienty.
Ladislav Horáček letos oslaví šedesáté narozeniny. Do důchodu se zatím nechystá, ale říká, že si už vyhlíží svého nástupce. Má před sebou ještě další úkoly. Firma nyní bude rozšiřovat skladové prostory a částečně i výrobu. Horáček chce rovněž zvýšit její prestiž. Odborná veřejnost, tedy lékaři a farmaceuti, už výrobky z Jesenice znají, ale pro běžné občany příliš známé nejsou. „Chtěl bych, aby i veřejnost věděla, že je tady sice malý, ale významný farmaceutický výrobce,“ říká. Odvážné přání nebude lehké splnit. Ferring se specializuje na výrobu přípravků, které nahrazují nedostatek hormonů v organizmu. Tyto léky plně nebo částečně hradí zdravotní pojišťovny a jsou k disposici jen na lékařský předpis. Své výrobky, Adiuretin, Remestyp a Oxytocin, tak nemůže Feering propagovat jinde než v ordinacích nebo v odborných lékařských časopisech a publikacích.
Skupina Ferring nyní připravuje výstavbu nového výrobního podniku ve Švýcarsku. Jesenický závod zůstává její jedinou jednotkou ve střední a východní Evropě. Z něj ovšem distribuuje ve svém regionu všechny léky koncernu: gynekologické preparáty (Menogon, Tractocile), růstový hormon vyráběný v Německu (Zomacton), endokrinologické medikamenty ze Švédska (Minirin, Decapeptyl) nebo dánský přípravek Pentasa pro léčbu onemocnění zažívacího traktu.
Historické vazby
Ferring má pobočky ve více než 40 zemích světa. Vyrostla z rodinné firmy, která vznikla v padesátých letech. Jméno připomíná místo, odkud pochází její zakladatel Frederik Paulsen. Jde o malý ostrůvek Fohr nedaleko německého pobřeží, jehož obyvatelé si říkají Ferringové. Skupinu dnes řídí syn zakladatele, který po otci zdědil i křestní jméno.
V Čechách se firma Ferring neobjevila náhodou. Už v sedmdesátých letech minulého století převzala licenční výrobu některých peptidů, které vyvinul pražský Ústav organické chemie a biochemie. Ústav předal své výsledky také českému podniku Léčiva, který tyto léky rovněž vyráběl. K českému Adiuretinu (jenž se předepisuje například proti nočnímu pomočování) se tak dodnes ve švédském Ferringu AB vyrábí jeho ekvivalent Minirin.
Další etapa spolupráce začala v roce 1993, kdy Ferring a Léčiva založily v Česku společný podnik Ferring-Léčiva. Pražský výrobce medikamentů do něj přesunul svou výrobu léků na bázi peptidů a v podniku získal podíl 25 procent. Zbývající tříčtvrtinový podíl patřil od začátku firmě Ferring, která dodala peníze, marketingové know-how a už v té době plánovala, že postaví nový výrobní závod. Své původní plány sice časem výrazně zredukovala – v roce 1997 rozhodla, že nebude stavět provoz pro syntézu peptidů a halu pro sterilní výrobu - ale už v lednu 1999 se závod v Jesenici kolaudoval. Je v něm umístěna nesterilní výroba nosních kapek a sprejů a distribuční sklad. „Jde o relativně maloobjemové výroby. Hala pro sterilní výrobky představuje obrovskou investici a bylo sporné, zda by se při daném objemu trhu vyplatila. Proto se nakonec rozhodlo, že sterilní lékové formy, tedy injekce, pro nás budou dělat Léčiva,“ vysvětluje Horáček.
Kromě této výrobní a částečně obchodní spolupráce nemá dnes Ferring s pražskými Léčivy nic společného. Holandský Ferring BV v prosinci 1998 odkoupil kapitálový podíl Léčiv, a je tak nyní ve firmě Ferring-Léčiva jediným vlastníkem. Horáček říká, že majitelé neuvažují, že by z názvu jesenické firmy vymazali jméno původního partnera. „Ferring-Léčiva je vlastně přesný překlad názvu Ferring Pharmaceuticals, který mají ve svém logu,“ vysvětluje.