Psali jsme před 15 letyZískání úvěru je patrně největším problémem pro každého začínajícího podnikatele. Otázkou často nebývá, jak jej dostat co možná nejlevnější, ale zda vůbec nějaký úvěr od banky dostane.
Psali jsme před 15 lety Získání úvěru je patrně největším problémem pro každého začínajícího podnikatele. Otázkou často nebývá, jak jej dostat co možná nejlevnější, ale zda vůbec nějaký úvěr od banky dostane.
Poskytování úvěrů patří mezi nejvýznamnější pasivní bankovní operace a jako takové tvoří úroky z nich získané hlavní část bankovních výnosů. Jejich výše je tady do jisté míry výsledkem kompromisu mezi snahou získat co největší zisk a neztratit přitom své klienty.
Peněžní ústavy se při půjčování peněz snaží minimalizovat případné ztráty a jistí si poskytnuté úvěry například zástavou movitých nebo nemovitých věcí. Riziko je ovšem spojené s každou podnikatelskou činností a 100procentní zajištění finanční transakce je málo pravděpodobné. Proto by některé banky měly projevit více pružnosti při poskytování úvěrů začínajícím podnikatelům.
Právě jim by měla usnadnit přístup k získání úvěrových prostředků Českomoravská záruční a rozvojová banka. Ta by měla poskytovat garance na úvěry a případně se přímo kapitálově spoluúčastnit na činnosti malých a středních firem. Nezbytnou podmínkou je ovšem, aby daný podnikatelský projekt byl seriózní a tedy pro danou komerční banku přijatelný.
Úrokové sazby úvěrů jednotlivých bankovních ústavů se mohou lišit nejen podle účelu, na který jsou poskytovány. Česká spořitelna úročí úvěry na privatizaci 11,5 až 13,0 procenty (úvěr do jednoho roku), 12,5 až 14,0 procenty (do čtyř let) a 13,5 až 15 procenty (do šesti let).
Ve vývoji úrokových sazeb převažuje klesající tendence a pro podnikatele je víc než potěšující, že období drahých úvěrů nad 20 procent je již minulostí. Ovšem ani při takto vysoké úrokové míře nedošlo k poklesu poptávky po penězích. Nárůst zájemců o úvěrové prostředky umožňuje bankám vybírat si klienty.
Profit č. 44/1992
**