Menu Zavřít

Urputný Červíček, čekatel Beroun

10. 2. 2014
Autor: Euro.cz

BEZPEČNOSTNÍ SLUŽBY České bezpečnostní složky procházejí turbulentními časy. A klima v nich podle zjištění týdeníku Euro ještě přitvrdí. Zatímco zhrzený policejní exprezident Martin Červíček se rozhodl setrvat v boji s mašinerií ministerstva vnitra, která generála hodila přes palubu, jiný muž na svoji chvíli teprve čeká. Bývalý elitní policista, posléze náměstek civilní rozvědky – Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) – Jan Beroun se stal poradcem ministra obrany Martina Stropnického pro Vojenské zpravodajství.

Je to ale jen čekání v předsálí. Podle původních informací se měl stát šéfem vojenských špionů Berounův velitel v ÚZSI a tahoun Nadačního fondu proti korupci Karel Randák. Jenže jeho jméno způsobilo mezi politiky tolik obav, že bylo rozhodnuto o schůdnějším řešení. Šéfem vojenských zpravodajců by se měl stát Beroun, ve zpravodajské komunitě přezývaný Prodloužená ruka Randákova. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek informace o Berounově možném postupu z poradce do služby nevyvrátil. „Ministr obrany v této věci sám nerozhoduje. Ředitel Vojenského zpravodajství může být jmenován až po projednání v příslušném sněmovním výboru a schválení vládou. Spekulovat nyní o jakémkoli jménu je předčasné, o panu Randákovi se ale neuvažuje,“ uvedl Pejšek.

FIN25

To Martin Červíček se rozhodl, že bez boje z vedení policie neodejde. Své odvolání ministrem Martinem Pecinou se snaží zvrátit žalobou. A podle informací týdeníku Euro dokonce odmítl nabídku na smír od nového ministra Milana Chovance. Ten mu totiž nabídl post prvního náměstka (pro bezpečnost). To by ale Červíček musel opustit policejní řady, a k tomu se zjevně zatím nechystá. Podle kuloárních informací zevnitř policie si Červíček myslí na návrat do křesla policejního ředitele Prahy. Na otázku týdeníku Euro však nezareagoval.

Jasno není dosud v tom, kdo vystřídá stávající ředitele Bezpečnostní informační služby, ÚZSI a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). U posledně jmenované jsou personální změny na spadnutí. V čele GIBS totiž stojí Ivan Bílek a „garde“ mu dělá Dušan Brunclík. Oba to muži spojovaní v bývalým ministrem vnitra za ODS Ivanem Langerem.

  • Našli jste v článku chybu?