Americké ministerstvo spravedlnosti požaduje po švýcarské bance Credit Suisse 5-7 miliard dolarů (130-182 miliard korun) za ukončení vyšetřování jejích praktik při prodeji hypotečních cenných papírů v době před světovou finanční krizí. Banka takto vysokou částku zaplatit odmítá.
„Credit Suisse věří, že dosáhne lepšího řešení,“ uvedl jeden ze zdrojů agentury Reuters, obeznámený se situací. Americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová se podle dalšího zdroje minulý týden setkala s generálním ředitelem banky Tidjanem Thiamem, dohoda o řešení sporu by prý mohla přijít už tento týden. Pokud by však jednání zkrachovala, mohly by americké úřady banku zažalovat.
Představitelé Credit Suisse a ministerstva spravedlnosti se k informacím zdrojů Reuters odmítli vyjádřit.
Který centrální bankéř vydělává nejvíce? Přečtěte si o tom: Kolik vydělávají centrální bankéři? Šéfka Fedu mezi nejchudšími |
Credit Suisse je jednou z řady finančních institucí, které americké úřady začaly vyšetřovat kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před vypuknutím světové finanční krize. Americká vláda banky viní z toho, že poskytovaly investorům zavádějící informace o kvalitě těchto cenných papírů.
Zdroj agentury Reuters již dříve uvedl, že německá bankovní jednička Deutsche Bank by mohla tento týden uzavřít s americkým ministerstvem spravedlnosti dohodu o urovnání sporu kolem prodeje hypotečních cenných papírů. Podle zdroje by banka mohla v rámci urovnání zaplatit mnohem méně než 14 miliard dolarů, které Washington původně požadoval.
Dále čtěte:
Credit Suisse osamostatnila švýcarskou bankovní divizi
Komentář: Nezávislost centrálních bank a Steinův zákon